Hyalüronik Asit/Karboksimetil Sellüloz Membran Kullanımı Karın İçi Yapışıklıkların İnsidens, Genişli

Cochrane derleme özeti

Karın içi yapışıklıklar (adezyon) komşu periton yüzeyleri arasındaki anormal bağ oluşumları olup karın ameliyatlarından sonra olağan görülür. Bağ dokusundan oluşsalar da kan damarları, yağ ve sinir dokuları da içerebilirler. Hastayı etkileyen barsak tıkanması, kısırlık ve muhtemelen ağrı gibi çeşitli problemlere neden olurlar. Cerrah içinse giriş ve disseksiyonda zorluk, ameliyat süresinde uzama, kan kaybında artış ve barsak yaralanmasına yatkınlık gibi güçlükler getirir. Sağlık hizmeti sunucularına da yeniden yatışlara bağlı masraf artışı ve dava edilme gibi sorunlar çıkarır. Çözümün anahtarı, korunmadadır. Bu derlemede genel cerrahi ameliyatları esnasında karına uygulanan iki koruyucu ürün olan hiyalüronik asit/karboksimetil sellüloz membran ile %0.5 demir hiyalüronat jelinin etkinlik ve güvenliği değerlendirildi.

Hyalüronik asit/karboksimetil sellüloz membranın adezyon insidensi, yaygınlık ve şiddetini azalttığını gösteren kanıtlar var. Ancak bu tedavi sonradan gelişen tıkanmaların insidensini ve tıkanma olduğunda ameliyat gerekliliğini azaltmıyor. Ters etkilerde anlamlı bir artış olmadığından güvenli görünüyor.

%0.5 demir hiyalüronat jeliyle yapılan sadece 1 araştırma ve kısıtlı veri bulunuyor. Çalışma hastalarda görülen ters etkilerin dikkat çekici derecede yüksek olması nedeniyle erkenden bitirildi.

Kaynak

Kumar S, Wong PF, Leaper DJ. Intra-peritoneal prophylactic agents for preventing adhesions and adhesive intestinal obstruction after non-gynaecological abdominal surgery. Cochrane Database of Systematic Reviews 2009, Issue 1. Art. No.: CD005080. DOI: 10.1002/14651858.CD005080.pub2

Orijinal özet için: Yapışıklıkları Önlemek

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv