Ménière Hastalığı Veya Sendromunda İntratimpanik Gentamisin

Cochrane derleme özeti

Ménière hastalığının üç ana belirtisi var: Rotasyonel baş dönmesi (vertigo), işitme kaybı ve kulak çınlaması. Bunlara bazen kulakta dolgunluk hissi eşlik eder. İntratimpanik gentamisin, umut verici sonuçlar gösteren nispeten yeni bir tedavi. Gentamisin kulak zarı ardına verildiğinde iç kulak ve denge organında hasar yapan bir antibiyotiktir. Bu tedavi Ménière hastalığında vertigo nöbetlerini azaltabilir.

Bu derlemede Ménière hastalığı tedavisinde bu tedavinin etkinliğini değerlendirdik. Toplam 50 hastayla yapılmış 2 randomize kontrollü araştırma derlendi. İki araştırmada da Ménière hastalığında intratimpanik gentamisin tedavisinin faydalı etkisi bulundu, ancak araştırmalarda gösterilen etki büyüklüğü farklıydı.

Bu bulgulara dayanarak, intratimpanik gentamisin tedavisinin Ménière hastalığındaki vertigo yakınmalarında etkili bir tedavi olabileceği sonucuna vardık ancak işitme kaybını artırma riski var. Bu tedavinin Ménière hastalarında baş dönmesine ve işitme kaybı indükleme ya da kaybı artırma riskine etkisini netleştirmek için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Kaynak

Pullens B, van Benthem PP. Intratympanic gentamicin for Ménière's disease or syndrome. Cochrane Database of Systematic Reviews 2011, Issue 3. Art. No.: CD008234. DOI: 10.1002/14651858.CD008234.pub2

Orijinal özet için: Meniere İçin İntratimpanik Genta

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv