Patello-Femoral Ağrıda Ayak Ortezleri

Cochrane derleme özeti

Diz kapağı etrafında ağrı sık görülen bir sorundur. Günden güne veya spor yapmaya/aktiviteye bağlı olarak ortaya çıkabilir ya da şiddetlenebilir. Bu ağrıların dizkapağının kemik üzerindeki kayma yolunun hatalı hizalanmış olması ya da dizin aşırı kullanımı gibi çok farklı nedenleri olabilir. Birkaç tedavi seçeneği var. Ayak ortezleri ayağa oturacak şekilde özel kalıplanmış ve ayakkabıya yerleştirilen cihazlardır. Bacak kemiklerinin hizasını düzeltebildiği için fayda sağladığına inanılır.

Bu derleme ayak ortezlerinin, diz ön tarafında ağrısı olan erişkinlerde ağrıya ve dizin kullanımına etkilerini değerlendirmeyi hedefliyor. Ayak ortezlerini tedavi yapılmamasına ya da basit tabanlıklara veya fizyoterapiye karşı kıyaslayan araştırmaları derledik.

Toplam 210 katılımcıda yapılan 2 araştırmayı derledik. Her iki araştırmada grupların, test edilen müdahaleler hariç aynı tedaviyi aldığını güvenceye almak için yeterli dikkat sarf edilmediğinden biraz kayırma hatası riski belirlendi.

Bir araştırmada ayak ortezi kullanmanın basit tabanlıklara göre 6 haftada biraz faydası olduğu bulundu, 1 yılda bulunmadı. Ancak ortez kullanan katılımcılarda sürtünme, su toplanması ve acıma gibi küçük yan etkilerden yakınma ihtimali fazlaydı.

Fizyoterapiye ek olarak ayak ortezi kullanan katılımcılarda, sade fizyoterapi alanlara kıyasla diz ağrısı ve işlevinde önemli fark olmadığı bulundu.

Diz ağrısı ve işlev sonuçları, ayak orteziyle fizyoterapiye kıyasla önemli bir fark göstermedi.

Mevcut kanıtlara dayanarak ön diz kapağı ağrısı olan erişkinlerde ayak ortezi kullanımı tavsiye etmiyoruz.

Kaynak

Hossain M, Alexander P, Burls A, Jobanputra P. Foot orthoses for patellofemoral pain in adults. Cochrane Database of Systematic Reviews 2011, Issue 1. Art. No.: CD008402. DOI: 10.1002/14651858.CD008402.pub2

Orijinal özet için: Ön Diz Ağrısında Ayak Ortezi

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv