İdiyopatik Akut Vestibüler Disfonksiyon Tedavisinde Kortikosteroidler

Cochrane derleme özeti

İdiyopatik akut vestibüler disfonksiyon (vestibüler nörit) nedeni bilinmeyen ve sık rastlanan bir durumdur. Hastalar çoğunlukla baş dönmesi, bulantı veya kusma, görme, denge ve hareket problemleri gösterir ancak duyma normal olup kulak çınlaması yoktur. Erken verilen bir steroid kürünün hastanın eski haline dönmesinde fayda sağlayabileceği ve uzun vadeli sonuçları iyileştirebileceği önerildi. Ancak kortikosteroidler ters etkilere (örneğin mide ülser kanaması, mod değişimleri vs.) neden olabiliyor.

Derleme için kortikosteroidler veya plasebo ile tedavi edilen idiyopatik akut vestibüler disfonksiyonlu toplam 149 erişkin hasta ile yürütülen 4 randomize kontrollü araştırma belirlendi. Çalışmalar çeşitli ilaçlar ve tedavi rejimleri kullanımı açısından değişkendi. Bu çalışmalar temel alındığında, belirtilerin geri dönüşü ve vestibüler işlevin objektif testleri açısından kısa ya da uzun vadede plaseboya karşı kortikosteroidler lehine yetersiz kanıt bulunuyor. Bu hastalıkta kortikosteroidlerin etkinliğini araştırmak için daha yüksek kalitede başka çalışmalar gerekiyor.

Kaynak

Fishman JM, Burgess C, Waddell A. Corticosteroids for the treatment of idiopathic acute vestibular dysfunction (vestibular neuritis). Cochrane Database of Systematic Reviews 2011, Issue 5. Art. No.: CD008607. DOI: 10.1002/14651858.CD008607.pub2

Orijinal özet için: Vestibüler Nörit Steroid

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar