Primer Vesiko-Üreteral Reflüde Müdahaleler

Cochrane derleme özeti

Vesiko-üreteral reflü (VUR), idrarın mesaneden üretere ve böbreğe geri kaçmasıdır. VUR’u olan hastaların idrar yolu ve böbrek dokularında enfeksiyon olma ihtimalinin daha yüksek olduğu düşünülür. Bu da kalıcı böbrek hasarında neden olabilir.

Güncel tedavi seçenekleri arasında üreterlerin mesaneye yeniden tutturulması veya endoskopik ameliyat, uzun süreli antibiyotik tedavisi, üreterin mesaneye giriş yerine çeşitli maddeler enjeksiyonuyla endoskopik düzeltme ya da kombine müdahaleler kullanılır.

Bu derlemede VUR olan çocuklarda uzun süreli antibiyotik kullanımının tekrarlayan İYE’leri önlediğine dair kuvvetli kanıt olmadığı bulundu. Tedaviyle birlikte görülen yan etkiler küçük ve seyrekti ancak profilaksiyle birlikte, daha sonraki tedavilerde ilaca karşı direnç riskinde üç kat artış görüldü.

Ameliyat, ateşle birlikte görülen İYE sayısını düşürdü ancak belirti veren İYE ya da böbrek hasarı gelişen çocuk sayısını değiştirmedi.

Kaynak

Nagler EVT, Williams G, Hodson EM, Craig JC. Interventions for primary vesicoureteric reflux. Cochrane Database of Systematic Reviews 2011, Issue 6. Art. No.: CD001532. DOI: 10.1002/14651858.CD001532.pub4

Orijinal özet için: Vesiko Üreteral Reflü

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv