Çocuk Ve Ergenleri Köpek Isırmasından Koruma Eğitiminin Etkileri

Cochrane derleme özeti

 

Köpek ısırıkları ölüme ya da uzun süreli malûliyete dahi götürebilen önemli yaralanmalardır. Çocukların okullarda eğitimi, bilgilerini artırıp köpeklere karşı davranışlarını değiştirerek köpeklerin yakınında daha güvenli davranmaya teşvik edebilir. Bu derleme için, mevcut araştırmaları inceleyerek çocuk ve ergenlerde köpek ısırmalarını önlemede eğitim programlarının etkinliğini belirledik. Eğitim programlarında, çocuk ve ergenlerin köpeklere karşı davranışını değiştirmek hedeflendi.

 

Derlemeye iki araştırma dâhil edildi. Her ikisinde de metodolojik kalite orta derecede olup 30 dakikalık bir eğitim seansının etkisi araştırıldı. Bir araştırmada buna ek olarak bir broşürle ebeveyn eğitiminin etkisi araştırıldı. Bir çalışmada tanınmayan bir köpekle karşılaştığında çocuğun davranış şekli videoya alındı ve davranışı gözlendi. Her iki çalışmada da ana sonuç ölçütü olarak davranış değişimi raporlandı.

 

Bu derleme sonucuna göre, çocukları eğitmenin köpek ısırması yaralanmalarını ya da ısırılma oranlarını azaltabileceği, iki araştırmada da sonuç ölçütü olarak raporlanmadığı için belirsiz.

 

Çocuklar ve ergenleri okul dışı ortamlarda eğitmenin etkisi değerlendirilmedi. Çocuklar ve ergenlerde köpek ısırmalarını önlemek için yapılan eğitimlerin etkisi hakkında kanıt bulunmuyor, bu nedenle müdahaleden sonraki ısırılma oranlarını araştıran çalışmalar yapılması gerekiyor. Köpek ısırmaları ve dramatik olabilen sonuçlarını azaltmada tek halk sağlığı stratejisinin çocuk eğitimleri olmaması gerekir.

 

Kaynak

Duperrex O, Blackhall K, Burri M, Jeannot E. Education of children and adolescents for the prevention of dog bite injuries. Cochrane Database of Systematic Reviews 2009, Issue 2. Art. No.: CD004726. DOI: 10.1002/14651858.CD004726.pub2

 

Orijinal özet için: Çocuk Ve Köpekten Korunma

 

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Please reload

Son Paylaşımlar
Please reload

Arşiv
Please reload

© 2023 by Natural Remedies. Proudly created with Wix.com

  • b-facebook
  • Twitter Round
  • b-googleplus