Akut Solunum Yolu Enfeksiyonlarının Tedavisinde Hastalara Sıvı Alımını Artırmayı Önermek

Cochrane derleme özeti

Hekimler akut solunum yolu enfeksiyonu olan hastalara genellikle fazladan sıvı almasını tavsiye eder. Bu akut enfeksiyonlar; soğuk algınlığı, akut sinüzit, tonsillit, larinjit, bronşit, pnömoni ve griptir. Bu derleme bu tavsiyenin fayda ve zararlarını anlamayı amaçlıyor. Fazladan sıvıların potansiyel faydası olarak ateş ya da hızlı solunum nedeniyle kaybedilen sıvıyı telafi ederek dehidrasyonu tedavi etmesi ve mukusun viskositesini azaltmasıdır. Alt solunum yolu enfeksiyonlarında sıvıların muhtemel zararlı etkileri kandaki sodyum konsantrasyonunun düşmesi olabilir ki baş ağrısı, konfüzyon ve nöbetlere yol açabilir.

Bu derlemede akut solunum yolu enfeksiyonlarında sıvı alımının lehinde ya da aleyhinde kanıt olmadığı bulundu. Ekstra sıvı alımını fayda ya da zararını belirlemek amacıyla randomize kontrollü araştırma yapılmamış. Çok sık yapılan bu tıbbi tavsiyenin gerçek etkisini belirlemek için araştırma yapılması önemli.

Kaynak

Guppy MPB, Mickan SM, Del Mar CB, Thorning S, Rack A. Advising patients to increase fluid intake for treating acute respiratory infections. Cochrane Database of Systematic Reviews 2011, Issue 2. Art. No.: CD004419. DOI: 10.1002/14651858.CD004419.pub3

Orijinal özet için: Enfeksiyonda Bol Sıvı Alımı

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv

© 2023 by Natural Remedies. Proudly created with Wix.com

  • b-facebook
  • Twitter Round
  • b-googleplus