Kulak Zarındaki Retraksiyon Ceplerinde Ameliyat

Cochrane derleme özeti

 

Kulak zarı, dış kulak yolunu orta kulaktan ayıran ince bir dokudur. Ana işlevi, ses dalgalarını havadan orta kulaktaki kemiklere geçirmektir. Bu zardaki retraksiyonlar, zarın tümü ya da bir kısmının içeri doğru çökmeleridir. KBB hekimi bu durumu tedavi edebilir ancak tedavi endikasyonu, zamanlaması ve seçenekler hakkında görüş birliği bulunmuyor. Bu derleme için, toplam 71 katılımcıyla yapılmış 2 randomize kontrollü araştırma bulduk.

 

Bir araştırma küçük çaplı olup kıkırdak greftiyle yapılan timpanoplastinin bekle ve gör stratejisine kıyasla istatistiksel olarak anlamlı bir faydasını göstermedi.

 

Diğer çalışma kıkırdak greftiyle timpanoplastiye ventilasyon tüpü eklemenin, sade timpanoplastiye kıyasla hastanın işitmesine fazladan fayda sağlamadığını gösterdi. Yüksek kalitede daha fazla yaraştırma yapılması çok gerekli.

 

Kaynak

Nankivell PC, Pothier DD. Surgery for tympanic membrane retraction pockets. Cochrane Database of Systematic Reviews 2010, Issue 7. Art. No.: CD007943. DOI: 10.1002/14651858.CD007943.pub2

 

Orijinal özet için: Kulak Zarı Çökmesi

 

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Please reload

Son Paylaşımlar
Please reload

Arşiv
Please reload

© 2023 by Natural Remedies. Proudly created with Wix.com

  • b-facebook
  • Twitter Round
  • b-googleplus