Allerjik Rinitte Ev Tozu Maytlarından Kaçınma

Cochrane derleme özeti

Saman nezlesi benzeri belirtilerle yıl boyu süren allerjik riniti, ev tozu maytları tetikleyip burunda tıkanma, akıntı, kaşıntı ve hapşırma gibi belirtilere neden olur. Ev tozu maytları gibi allerjik tetikleyicilerden kaçınmak, teorik olarak belirtileri azaltabilir.

Ev tozu maytlarını sayıca azaltan önlemlerin allerjik rinit belirtilerini iyileştirebileceğine dair kısıtlı kanıt bulunuyor. Ancak HEPA filtresi veya allerji kontrollü yatakla beraber, çoklu bir yaklaşımın parçası olarak, ya da tek başına akarisid kullanımının etkinliğini netleştirmek için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Bu derlemede genel olarak, akarisidlerin ve yatak odası ortamı kontrol programlarının bazı hastalarda allerjik rinit belirtilerini azaltabileceği bulundu ancak kanıtlar kuvvetli değil. Daha fazla araştırma gerekiyor.

Kaynak

Sheikh A, Hurwitz B, Nurmatov U, van Schayck CP. House dust mite avoidance measures for perennial allergic rhinitis. Cochrane Database of Systematic Reviews 2010, Issue 7. Art. No.: CD001563. DOI: 10.1002/14651858.CD001563.pub3

Orijinal özet için: Allerjik Rinitte Ev Tozu

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv