Egzersiz Sonrası Kas Ağrısını Azaltmak Veya Önlemede Kas Esnetme Egzersizleri

Cochrane derleme özeti

Birçok insan fiziksel aktivite egzersizleri öncesi veya sonrasında kaslarını esnetici hareketler yapar (stretching). Genellikle hedeflenen yaralanma riskini ve egzersiz sonrası kas ağrısını (et kesiği) azaltmak ve atletik performansı artırmaktır. Bu derlemede esnetme egzersizinin sadece kas ağrılarına etkisine bakıldı.

Derleme araştırması sonucunda sportif aktivite öncesi ve sonrasında yapılan esnetme egzersizinin kas ağrılarına etkisini 12 randomize kontrollü çalışma bulduk. 11 çalışma 10 – 30 arası katılımcıyla yapılan küçük araştırmalardı. 1 araştırmaya 2337 katılımcıyla yapıldı. 10 araştırma laboratuarlarda standart egzersizlerle yapıldı. Büyük çalışma dâhil ikisi saha çalışmasıydı. Bu araştırmalarda kas esnetmenin kişinin kendi seçtiği fiziksel aktiviteyle beraber görülen kas ağrıları üzerindeki etkisi araştırıldı. Çalışma kaliteleri düşükle orta arasındaydı. Bazı çalışmalarda esnetme egzersizleri aktivite öncesinde, bazılarında sonrasında bazılarında da ikisinde birden yapıldı.

Araştırmalar çok tutarlı bilgi sağladı ve esnetme egzersizinin fiziksel aktiviteden sonraki hafta içinde görülen kas ağrılarına çok az etkisi olduğu ya da hiç olmadığını gösterdi.

Kaynak

Herbert RD, de Noronha M, Kamper SJ. Stretching to prevent or reduce muscle soreness after exercise. Cochrane Database of Systematic Reviews 2011, Issue 7. Art. No.: CD004577. DOI: 10.1002/14651858.CD004577.pub3

Orijinal özet için: Egzersize Bağlı Kas Ağrısı

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv