Patello Femoral Ağrı Sendromunda Dizkapağı Bantlama

Cochrane derleme özeti

Ön diz ağrısı ya da patello-femoral ağrı spor ya da egzersiz yapanlarda sık görülür. Ağrı tipik olarak yokuş çıkarken ya da merdivenden inerken, çömelirken ya da kalkarken veya dizler bükük otururken kötüleşir. Diz eklemi iltihabından farklı bir durumdur.

Ön diz ağrısını fizyoterapistler çeşitli teknikler kullanarak tedavi eder. Bunlardan biri de dizkapağı yerleşim hizasını kontrol etmek için etrafına basit bir yapışkan bant sararak hareket esnasındaki ağrıyı azaltmaktır.

Bu derleme için PFA sendromu olan toplam 200 kadar katılımcıda klinik bant kullanımını bant kullanmamayla kıyaslayan 5 araştırma bulduk. 5 araştırma, katılımcı tipi (birine sadece asker adayları alındı), süresi, tedavi program şeması ve sonuç ölçütlerinin değerlendirilmesi anlamında birbirinden farklıydı. 4 araştırmada bantlama yapılan ya da yapılmayan/plasebo kullanılan katılımcıların tümüne egzersiz de verildi. Kısmen terapist ve katılımcıların körlenmemesine bağlı olarak çalışma sonuçlarının yorumlanmasında biraz dikkat gerekti.

4 araştırmadan sağlanan tedavi programı bitimindeki (1 günle 3 ay arası) toplam 161 dize ait ağrı düzeyi verileri birleştirildiğinde bantlama yapılan ve yapılmayan gruplar arasında fark olmadığını gösterdi. İşlev ve günlük yaşam aktiviteleri gibi başka sonuçların ölçüm verileri sadece tek çalışmalardan sağlandı ve farklı sonuçlar verdi.

Derlememizde, konu hakkında bildirim yapan araştırmalardan sağlanan güncel kanıtların kalitesinin düşük ve bantlamanın etkisi hakkında bir sonuç çıkarmak için yetersiz olduğu kararına varıldı.

Gelecekte başka araştırmalar yapılmadan önce tipik hastaları, bantlama tekniğini ve kullanılan sonuç ölçütlerini belirlemek için fikir birliği sağlanması gerekiyor.

Kaynak

Callaghan MJ, Selfe J. Patellar taping for patellofemoral pain syndrome in adults. Cochrane Database of Systematic Reviews 2012, Issue 4. Art. No.: CD006717. DOI: 10.1002/14651858.CD006717.pub2

Orijinal özet için: Patello Femoral Ağrı Sendromunda Diz Bantlama

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar