Sağlıklı Erişkinlerde Gribe Karşı Aşılama

Cochrane Derleme Özeti

Grip ve aynı belirtileri gösteren grip-benzeri hastalıklara 200’den fazla virüs neden oluyor. Bu belirtiler ateş, baş ağrısı, eklem kas ve vücut ağrıları, öksürük ve burun akıntısıdır. Aile hekimi, laboratuar testlerine başvurmadan bu iki hastalığı ayıramaz. Her ikisi de günler boyu devam eder ve nadiren ciddi hastalık tablosu ya da ölüme neden olur. Aşılar, en iyi ihtimalle sadece influenza A ve B’ye karşı etkili olur ki bunlar da piyasada dolaşan virüslerin %10’unu temsil ediyor. Dünya Sağlık Örgütü, her yıl aşılara gelen sezonda için hangi suşların eklenmesi gerektiğini konusunda tavsiyelerde bulunuyor.

Bu derlemenin yazarları, aşılanmış ve aşılanmamış insanları karşılaştıran tüm araştırmaları gözden geçirdiler. Toplam 50 araştırma seçildi. Aşının etkinliğini araştıran 40 araştırmanın toplam popülasyonu 70 000 olarak belirlendi. Sekiz çalışma, aşıdan ileri gelen ciddi zararlar araştıran kıyaslamalı çalışmalar, ikisi de araştırma verilerinin analizine dahil edilemeyen zararlarla ilgili çalışmalar olarak nitelendi.

Sonuç

Aşının ortamda dolaşan suşlarla çakıştığı nadir durumlarda, aşılanmamış insanların %4’ü grip belirtileri gösterirken aşılanmış popülasyonda bu oran %1 olarak belirlendi.

Aşının ortam virüsleri ile çakışmadığı durumlarda bu rakamlar %2 ve %1 olarak belirlendi.

Grip aşısının, hastalık belirtilerini ve iş günü kaybını azaltmada alçak gönüllü bir etkisi bulunuyor. Pnömoni gibi komplikasyonları ve bulaştırıcılığı önlemede etkisine dair kanıt bulunmuyor. Aşılama ile yatışlar ve komplikasyon oranları azalmadı.

Yazarlar 36 çalışmanın 15’inin üretici firmalarca finanse edildiğini, dördünün deklarasyonda bulunmadığını bildirdiler. Buna dayanarak sonuçların iyimser olabileceğini, çünkü şirketlerin sponsor olduğu aşı araştırma sonuçlarının ürünlerini koruyan sonuçlar verme eğilimi taşıdığına dikkat çektiler.

Kaynak

Jefferson T, Di Pietrantonj C, Rivetti A, Bawazeer G A, Al-Ansary L A, Ferroni E. Vaccines for preventing influenza in healthy adults. Cochrane Database of Systematic Reviews 2010, Issue 7. Art. No.: CD001269. DOI: 10.1002/14651858.CD001269.pub4

Orijinal özet ve tam metin için: Tıbbi Özet ve Tam Metin

Güncellemesi için: 2014 Güncellemesi

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv