Hemoroid Kanamasına Karşı Çin Bitkisel İlaçları

Cochrane derleme özeti

Hemoroidler en sık görülen perianal hastalıklar olup, kolayca kanama, iltihaplanma, venlerde prolaps ve ileri aşamalarda inkarserasyona neden olabilir. Hemoroidlerde ameliyatlar ve minimal invazif tedavilerin yanı sıra Çin bitkisel ilaçları da kullanılmıştır. Bunlar alternatif bir tedavi önlemi olarak faydalı olabilir.

Ancak bu derleme araştırması, hemoroid kanamasını durdurmada Çin bitkisel ilaçlarının etkisiyle ilgili kuvvetli kanıt olmadığını gösterdi. Derlenen çalışmalar az ve kaliteleri düşüktü. Sınırlı ve zayıf kanıtlar Radix Sanguisorbae, Radix Rehmanniae, Fructus Sophorae gibi bazı ilaçların kanama iltihap gibi bazı belirtileri kısa dönemde azaltabileceğini gösterdi. Kesin bir karar çıkarabilmek için, meta analiz yapılabilecek, standara uygun başka araştırmalar yapılması gerekiyor.

Kaynak

Gan T, Liu Y-d, Wang Y, Yang J. Traditional Chinese Medicine herbs for stopping bleeding from haemorrhoids. Cochrane Database of Systematic Reviews 2010, Issue 10. Art. No.: CD006791. DOI: 10.1002/14651858.CD006791.pub2

Orijinal özet için: Hemoroide Karşı Çin Bitkileri

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar