Ağrılı Mesane Sendromu Veya İnterstisyel Sistitte İntravesikal Tedaviler

Cochrane derleme özeti

İnterstisyel sistit, ağrılı mesane sendromu olarak da bilinir (PBS/IC). Tipik olarak mesane belirtileri ve pelvis içinde ağrıya neden olur, idrar çıkarma isteği artar ve hem gün içinde ve hem geceleri sık idrara çıkılır. Nedeni iyi anlaşılmış değildir ancak mesanenin uzun süren iltihabının sonucu olduğu düşünülür. PBS/IC için birçok tedavi kullanılmış olup bu derlemede doğrudan mesaneye enjeksiyonla uygulanan tedaviler değerlendirildi.

Soruya yönelik 9 araştırma bulduk. Araştırmalarda toplam 616 katılımcıda 6 değişik tipte tedavi değerlendirildi. Enjeksiyon tedavilerinin hiçbiri için sağlanan kanıtlar kesin değildi. BCG ve oksibutinin en ümit verici tedavilerdi. Bir başka ilaç olan reziniferatoksinin ağrıyı kötüleştirdiği ve hastaların tedaviyi erken bırakma ihtimalini artırdığı görüldü. Mesaneye enjekte edilen diğer tedavilerin fayda ve zararlarını değerlendirmek için kanıtlar az.

Kaynak

Dawson TE, Jamison J. Intravesical treatments for painful bladder syndrome/ interstitial cystitis. Cochrane Database of Systematic Reviews 2007, Issue 4. Art. No.: CD006113. DOI: 10.1002/14651858.CD006113.pub2

Orijinal özet için: İnterstisyel Sistit Tedavisi

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv