Primer Sklerozan Kolanjitte Glukokortikosteroidleri Destekleyen Veya Reddeden Kanıtlar Yetersiz

Cochrane derleme özeti

Primer sklerozan kolanjit karaciğer içi ve dışı safra yollarının kronik kolestatik hastalığıdır, özellikleri periduktal bölgelerde kronik iltihap, safra yollarında segmenter daralmaya neden olan skleroz, kolestaz, fibrozis ve son aşamada karaciğer sirozu gelişimidir. Bu hastalarda kolanjiyo-karsinoma gelişimi riski ve hastaların %80’den fazlasında birlikte iltihabi barsak hastalığı olduğundan kalın barsak kanserleri gelişme riski artmıştır. Primer sklerozan kolanjitte kullanımı önerilen ursodeoksikolik asit, glukokortikosteroidler ve immün değiştirici ilaçlar gibi birkaç tedavi bulunur ancak hiçbiri hastalık sürecini geri çevirmede başarılı olmadı. Günümüzde sirozlu hastalarda karaciğer nakli tek kesin çözüm yoludur.

Primer sklerozan kolanjitli hastalarda glukokortikosteroid tedavisiyle ilgili 2 araştırma belirlendi. Birinde hidrokortizonla biliyer yıkama, saline karşı kıyaslandı. Bu araştırma ters olaylar nedeniyle durduruldu. Diğer araştırmada oral budensonid prednizonla kıyaslandı. Mortalite, serum alkalen fosfataz aktivitesi, serum bilirubini ve ters olaylarda fark bulunmadı.

Kaynak

Giljaca V, Poropat G, Stimac D, Gluud C. Glucocorticosteroids for primary sclerosing cholangitis. Cochrane Database of Systematic Reviews 2010, Issue 1. Art. No.: CD004036. DOI: 10.1002/14651858.CD004036.pub3

Orijinal özet için: Primer Sklerozan Kolanjit

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv