Akut Eksternal Otit Tedavisi İçin Müdahaleler

Cochrane derleme özeti

Yüzücü kulağı olarak da bilinen akut eksternal otit, dış kulak yolunun iltihabıdır. Genel pratikte olağan rastlanır. Bu derlemede bu duruma karşı kullanılan çeşitli ilaç tedavileri değerlendirildi. Toplam olarak 3382 katılımcıyla yapılmış 19 randomize kontrollü araştırmayı derledik. Çoğu düşük kalitedeydi. Araştırmaların çoğu hastane ortamlarında yapılıp yarıdan fazlasında tedavinin bir parçası olarak kulak temizliğine (genellikle birinci basamakta yapılmaz) başvurulduğundan bu derlemenin bulguları tamamen birinci basamağa ilişkin olmayabilir.

Derlememiz, tek başına topikal tedavilerin akut otitis eksterna tedavisinde etkili olduğunu gösteriyor. Etkinlik açısından tedaviler içinde fazla seçenek bulunmadı. Ancak tedavinin bir haftayı geçmesi gerektiğinde asetik asit damlaları antbiyotik/steroid damlalardan daha az etkili görünüyor. Bunun yanında asetik asitle tedavi edilenlerde belirtiler iki gün daha uzun sürüyor.

Sade sterodli damlaların etkinliğini belirlemek için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor. Antibiyotik/steroid damlalarıyla tedavi edilen hastalar, belirtilerin tedavi başlangıcından sonra yaklaşık 6 gün devam etmesini beklemeli.

Kaynak

Kaushik V, Malik T, Saeed SR. Interventions for acute otitis externa. Cochrane Database of Systematic Reviews 2010, Issue 1. Art. No.: CD004740. DOI: 10.1002/14651858.CD004740.pub2

Orijinal özet için: Eksternal Otit Tedavisi

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv