Multipl Skleroz Hastalarında Glatiramer Asetat Kulanımı

Cochrane derleme özeti

Alevlenen durulan tipte (ADMS) ve ilerleyici tipte (İMS) multipl skleroz hastalarında glatiramer asetatla (Copaxone ®) tedavinin, ADMS’de birkaç faydalı etkisi var görünüyor ancak İMS’de etkili değil.

Daha önce yapılan araştırmalar glatiramer asetatın hayvan MS modellerinde etkili olup MS hastalarında da bazı faydalar sağladığını gösterdi. Bu derleme glatiramer asetatın ADMS ve İMS hastalarındaki etkisini değerlendirmeyi hedefliyor.

İlişkin literatür taranarak metodolojik kalite kriterlerini tutan 6 araştırma bulundu. Analize çalışmalardaki 540 ADMS ve 1049 İMS hastasından katkı sağlandı.

Veriler hastalığın her ki MS formunda da hastalık ilerlemesi üzerine faydalı etki göstermedi. Ancak ADMS hastalarında nüks riski azalmasına küçük bir faydalı etki gösterdi, İMS’ye faydası görülmedi. Yüz kızarması, göğüs sıkışması, terleme, çarpıntı, anksiyete ve enjeksiyon yerinde lokal reaksiyonlar oldukça sık görüldü ancak büyük yan etki gözlenmedi.

Kaynak

La Mantia L, Munari LM, Lovati R. Glatiramer acetate for multiple sclerosis. Cochrane Database of Systematic Reviews 2010, Issue 5. Art. No.: CD004678. DOI: 10.1002/14651858.CD004678.pub2

Orijinal özet için: MS’de Glatiramer Asetat

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar