Aşırı Aktif Mesaneye Botulinum Toksini Enjeksiyonu

Cochrane derleme özeti

Israrcı aşırı aktif mesane (AAM) tedavisinde botulinum toksini enjeksiyonları artan oranda kullanılıyor. Bu hastalıkta, idrar kaçırmayla birlikte ya da olmadan aniden şiddetli idrar çıkarma ve sık idrar çıkarma ihtiyacı hissedilir, geceleri idrar çıkarmak ihtiyacıyla uyanılır.

AAM tedavisinde mesaneye botulinum toksini enjeksiyonlarının ne kadar etkili ve güvenli olduğunu, en iyi dozu ve enjeksiyon yapmanın en iyi yolunu araştırdık. Birkaç kıyaslama araştırması bulduk ancak katılımcı sayıları nispeten düşüktü.

Botulinum toksininin AAM belirtilerini iyileştirdiğine dair kanıt bulduk. En iyi dozun hangisi olduğu belirsiz. Mesaneye yapılan enjeksiyonlar yan etki ya da komplikasyonları az görünüyor ancak uzun süre izlem yapan çalışma bulunmadı ve henüz keşfedilmemiş nadir yan etkiler olabilir.

Kaynak

Duthie JB, Vincent M, Herbison GP, Wilson DIain, Wilson D. Botulinum toxin injections for adults with overactive bladder syndrome. Cochrane Database of Systematic Reviews 2011, Issue 12. Art. No.: CD005493. DOI: 10.1002/14651858.CD005493.pub3

Orijinal özet için: Aktif Mesaneye Botoks

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar