Akut İskemik Felçte Edaravon

Cochrane derleme özeti

Çoğu felce beyne kan sağlayan bir damarın pıhtıyla tıkanması neden olur. Yeterli kan akımı olmadığında beyin hızla hasara uğrar, bu hasar kalıcı olabilir. Felcin yarattığı hasar kol ya da bacakta zaafa veya konuşma ve görmede güçlüklere neden olabilir. Bazı deneysel çalışmalar ve insan araştırmalarından sağlanan veriler nöro-koruyucu bir ilaç olan edaravonun akut iskemik felçli hastalarda faydalı olabileceğini gösterdi. Bu ilaç Çin’de felç tedavisinde yaygın olarak kullanılıyor.

Akut iskemik felçte edaravonun etkilerinin güvenilir bir değerlendirmesini yapabilmek için, toplam 496 katılımcıyla yapılmış 3 randomize kontrollü araştırmanın verilerini derledik. Araştırmalar orta kalitedeydi. Akut iskemik felçte edaravon etkili bir tedavi olarak görünüyor. Ancak bu sonucun konfirmasyonu için daha büyük örnekli ve daha yüksek kalitede araştırmalar yapılması gerekiyor.

Kaynak

Feng S, Yang Q, Liu M, Li W, Yuan W, Zhang S, Wu B, Li J. Edaravone for acute ischaemic stroke. Cochrane Database of Systematic Reviews 2011, Issue 12. Art. No.: CD007230. DOI: 10.1002/14651858.CD007230.pub2

Orijinal özet için: Akut Felçte Edaravon

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv