Akut Felçli Hastalarda Enfeksiyondan Korunma İçin Antibiyotik Tedavisi

Cochrane derleme özeti

Felçler yüksek gelirli ülkelerde ana malûliyet nedenidir ve dünyada ölüm nedeni olarak ikinci sırada geliyor. Felci genellikle komplikasyonlar, özellikle sık görülen enfeksiyonlar izler. Enfeksiyonlar felç sonrası sonuçlarla ters etkileşir. Koruyucu antibiyotik tedavisi enfeksiyon sayısını azaltabilir ve böylece sonuçları iyileştirebilir.

Toplam 506 felç hastasında yapılan 5 araştırmanın bu derlemesi, koruyucu antibiyotik tedavisinin felçten sonra görülen enfeksiyonların sayısını azalttığını gösteriyor. Bağımlılık ve vaka fatalitesi üzerinde mühim bir etki sağlanmadı ancak derlenen çalışmalar küçük ve heterojen olduğundan bu etki dışlanamıyor. Koruyucu antibiyotik tedavisinin bağımlılık ve vaka fatalitesi üzerine etkisini araştırmak için daha fazla araştırma gerekir.

Kaynak

Westendorp WF, Vermeij J-D, Vermeij F, Den Hertog HM, Dippel DWJ, van de Beek D, Nederkoorn PJ. Antibiotic therapy for preventing infections in patients with acute stroke. Cochrane Database of Systematic Reviews 2012, Issue 1. Art. No.: CD008530. DOI: 10.1002/14651858.CD008530.pub2

Orijinal özet için: Akut Felçte Antibiyotik

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar