Bipolar Hastalıkta Omega-3 Yağ Asitleri

Cochrane derleme özeti

Bipolar hastalık, dünya çapında ilk 30 malüliyet nedeni arasında yer alıyor. Akut episodların önlenme ve tedavisinde primer farmakolojik müdahale olarak modu stabilize eden ilaçlar kullanılır. Ancak, omega-3 yağ asitleri ile suplementasyonun, özelllikle mod rahatsızlıklarında olmak üzere psikiyatrik durumlarda fayda sağlayabileceğine dair çoğalan kanıtlar var.

Amaç

Bu sistematik derlemede omega 3 yağ asitlerinin bipolar hastalıkta yardımcı ya da monoterapi olarak etkisi araştırıldı.

Çalışmalar

Her yaş ve cinsten bipolar hastalık tanısı ve kombine veya monoterapi şeklinde, her tip ve dozda omega 3 tedavisi ile yapılan araştırmalar tarandı. 5 RK çalışma uygun bulunarak derlemeye alındı.

Birincil değerlendirme kriteri olarak belirti şiddeti, ikincil olarak yan etkiler, çalışmayı terk ve tedaviden memnuniyet seçildi. Seçilen 5 çalışmada metodolojik kalite değişken bulundu.

Sonuçlar

75 hastada yürütülen tek bir çalışma analiz için veri sağlayabildi. Bu çalışmada tedavi, depresyon belirti seviyelerinde ve klinik global izlenim skorlarında kontrole karşı faydalı bulundu. Mani’de fayda görülmedi.

Çalışmalarda tedaviyi terk paterni değişkendi, hiçbirinde ciddi bir yan etki bildirilmedi.

Kaynak

Montgomery P, Richardson A J. Omega-3 fatty acids for bipolar disorder. Cochrane Database of Systematic Reviews 2008, Issue 2. Art. No.: CD005169. DOI: 10.1002/14651858.CD005169.pub2

Orijinal özet için: Bipolar Hastalıkta Omega-3

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv