Omega 3: Her Şeye İyi Geliyor. Acaba Kanıtlar Ne Durumda?

Tıp dışı tedaviler bir yana tıpta da yeni tedavi arayışları gittikçe yoğunlaşıyor. Nedeni çok basit; tıp her derde çare bulamıyor. Hastalar aile hekimlerine sorup duruyor: Şu hastalığım var, şu madde bana da iyi gelir mi? Sorduğu bilinen bir ilaç da olabiliyor, farmakoloji dışında madde, bitki ekstresi, tohumu, şurubu, yağ ve benzerleri de. Bu soruları çağrıştıran tıbbi veya tıp dışı beyanları elbette yazılı ve görsel medyada görüyor-duyuyor. Medyada konuşanlar da iki türlü: Tıp mensupları ve tıp dışı şifa iddiacıları ya da pazarlamacıları.

Burada konuşan tıp dışı insanları şimdilik bir yana bırakalım. Özellikle kariyer veya isim sahibi doktorların, konuşmaları büyük dikkatle dinleniyor. Konuşma içinde değindiği, bir tek araştırmaya dayanan, henüz tümüyle kanıtlanmamış da olsa bir tavsiye, öneri, hastanın ilgi alanındaysa derhal beynine kopyalanıyor.

Çok şükür, yine de aile hekimine soruyorlar. Herhalde 1. basamak hekimliği diye bir kurum varsa –ki artık bu da aile hekimi oluyor- insanların sağlığından resmen ve fiilen birinci derecede sorumlu olsa gerektir. Hastanın bu şüpheciliği ve aile hekimine danışmasını ben çok olumlu buluyorum.

Ama sormayanlar da var. Bazı hastalar için çok net bir tavsiyeye gerek yok. Doktorun bu tedaviye karşıyım-taraftarım demesi yeterli. İlacını sevmeyen, hastalığı kendine yakıştırmayan, reddetmeye hazır hasta istediği mesajı alıyor. 3 500 hastalık popülasyonumda üç hasta, doktorun TV’den karşı olduğunu söylemesi üzerine statin tedavisini kesmiş. Sormasam, bana da söylemeye gerek duymuyorlar.

Elbette bu tür konuşmalar, tavsiyeler insanları bilinçlendirmeyi hedefliyor. Ama bunlara dayanarak başlanan tedaviler/tedavi bırakmalar ne boyutta acaba? Bu ülkede TV haberi üzerine zakkum kaynatıp suyunu içen ve ölenler olduğunu henüz unutmadık. Korkmadan içtikleri; atasözlerine, öykülere, beddualara girmiş, bilinen bir zehir, adı üstünde: Zakkum.

Son yıllarda bir omega 3 lafıdır gidiyor. Elbette bu da hekime sık sorulanlar arasında girmiş durumda. Herkes bir yararından bahsettiği için, kendine uygun gören vatandaş kullanmak istiyor. Ya da profesörlerin önerdiği bu tedaviyi, aile hekimi olarak ona neden önermediğinizi bilmek istiyor. Kendi hastalığına adı ile tavsiye edilmese de, insanlar, çok sayıda hastalık için önerilen tedavilerin, kendi sorununa da yardımcı olabileceğini düşünüyor.

Biz omega 3 lafını, tıbbi kaynaklardan çok hastalardan duyuyoruz. Elbette onlar da yazılı ve görsel basından. Ama elbette yayınlanmış klinik araştırmalar ve tartışmalar da var. Görelim omega 3 nelere iyi geliyormuş?

Omega 3 Yağ Asitlerinini Tıbbi Kullanımı

Omega-3 yağ asitleri, çoklu doymamış yağ asitleridir. Esansiyel niteliktedir, vücutta sentez edilemez. Vücutta yağ metabolizması ile ilgili bozuklukların birçok hastalıkla ilişkisi biliniyor.

Omega 3 yağ asitlerinin koroner arter hastalığı korunma ve tedavisinde etkili olduğunu ifade araştırma ve derleme bildirileri bulunuyor. Ancak bunun da çok kesin olmadığını bildiren bir derleme var.

Koroner arter hastalığı üzerinde etki öneren çalışmalar nedeni ile patogenezi bu hastalığa benzer olan başka hastalıklarda kullanımı çok sayıda araştırmaya konu oldu. Sadece bu da değil, patogenezinde omega 3 yağ asidi ile ilişki bulunan birçok başka hastalıkta da denendi. Yayınlanan çok sayıda klinik çalışma da derlemelere konu oldu ve kanıt değerleri araştırıldı. Omega 3 tedavisi denenmiş hastalıklar, uzunca bir liste oluşturuyor:

 1. Kalp damar hastalıklarında,

 2. Kesikli topallamada,

 3. Tip 2 diyabette,

 4. Gebelerde komplikasyon önlemek için,

 5. Erken doğan bebeklerde,

 6. Miadında bebeklerde,

 7. Emziren annelerde,

 8. Çocuklar ve büyüklerde astıma karşı,

 9. Bilişsel bozulma ve bunamada,

 10. Şizofrenide,

 11. Otizm spektrum hastalıklarında,

 12. Bipolar hastalıkta,

 13. Ülseratif kolitte (preparat ve balık yağı olarak, tedavi ve remisyon idamesi için),

 14. Crohn hastalığında,

 15. Kanserde kilo kaybında,

 16. Kistik fibrozda,

 17. Böbrek transplant hastalarında, (17 derleme ve bir son yazı ile devam edecek)

Kaynaklar

 1. Sommerfield T, Price J, Hiatt WR. Omega-3 fatty acids for intermittent claudication. Cochrane Database of Systematic Reviews 2007, Issue 4. Art. No.: CD003833. DOI: 10.1002/14651858.CD003833.pub3 http://dx.doi.org/10.1002/14651858.CD003833.pub3

 2. Hooper L, Harrison R A, Summerbell C D, Moore H, Worthington H V, Ness A, Capps N, Davey Smith G, Riemersma R, Ebrahim S. Omega 3 fatty acids for prevention and treatment of cardiovascular disease. Cochrane Database of Systematic Reviews 2004, Issue 4. Art. No.: CD003177. DOI: 10.1002/14651858.CD003177.pub2 http://dx.doi.org/10.1002/14651858.CD003177.pub2

Son Paylaşımlar
Arşiv