Çocuklarda Yerleşik Atopik Ekzemaya Karşı Diyet Takviyeleri

Cochrane derleme özeti

Ekzema, kaşıntılı kırmızı lekelerle giden, dünya nüfusunun %5 – 20’sini etkileyen bir cilt hastalığıdır. Şifası bulunmaz ancak birçok tedavi ciltte iyileşme sağlayarak yaşamı kolaylaştırır. Tedaviler iyi işe yaramadığında ya da uzun vadeli etkilerden korkan hastalarda, sıklıkla diyetlerinde bulunan bir şeyin ya da bir eksiğin bu hastalığı kötüleştirdiği inancı bulunur.

Halen olağan kullanılan 3 diyet takviyesi (çuha çiçeği yağı, hodan yağı ve probiyotikler) başka Cochrane derlemelerinde araştırıldı (Boehm 2003; Boyle 2008).

Takviyeleri plaseboya karşı kıyaslayan çalışmaları aradık. Kesin atopik ekzeması olan toplam 596 katılımcıyla yapılmış 11 araştırmayı derledik. Sonuç ölçütü olarak kaşıntı ya da uyku eksikliği gibi belirtilerde kısa vadeli iyileşmeye bakıldı. Uzun vadeli olarak ise, ekzema tedavisi ihtiyacında ve alevlenme sayısında azalmaya bakıldı.

Genel olarak takviye alımının ekzemayı iyileştirdiğine dair ikna edici kanıt bulamadık. Çalışmalar genellikle küçük, katılımcı sayıları az ve yürütüm yollarında kalite düşüktü.

İki araştırmada balık yağıyla, kaşıntı derecesi ve yaşam kalitesi anlamında hafif iyileşmeler bulundu. Ancak katılımcı sayıları az olduğundan araştırmaların, mevcut olabilecek gerçek farkları yakalama şansı azdı. Bu nedenle tavsiyede bulunabilmek için daha büyük araştırmalar yapılması gerekiyor.

Katılımcılarda ters (zararlı) etki olduğuna dair kanıt olmadığını bulduk. İnsanlar bazen takviyelerin zararı olmadığını düşünür ancak örneğin yüksek dozlarda D vitamini ciddi tıbbi problemlere neden olabilir, besin takviyelerinin güvenli olduğunun varsayılmaması gerekir. Takviyelerin maliyeti de yüksek.

Kaynak

Bath-Hextall FJ, Jenkinson C, Humphreys R, Williams HC. Dietary supplements for established atopic eczema. Cochrane Database of Systematic Reviews 2012, Issue 2. Art. No.: CD005205. DOI: 10.1002/14651858.CD005205.pub3

Orijinal özet için: Atopik Ekzema Tedavisinde Balık Yağı

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv