HPV Aşısı Şimdi Ergen ve Erişkin Erkeklere de Tavsiye Ediliyor.

Medscape.com’dan çeviri.

Ben Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezinden (CDC*) tıbbi epidemiyolojist Doktor Eileen Dunne. Bu gün size Medscape’de CDC Eksperler Yorum Serisinin bir parçası olarak hitap etmekten mutluyum.

25 Ekim 2011 tarihinde CDC’nin Aşılama Uygulamaları Tavsiye Komitesi (ACIP**) kuadrivalan HPV aşısının 11-12 yaşındaki erkek çocuklara rutin uygulanmasını tavsiye etti. ACIP ayrıca,

  • 13-21 yaş grubundan hiç aşılanmamış ya da 3 dozu tamamlamamış erkekler için de aşı tavsiyesinde bulundu,

  • 22-26 yaşındaki erkekler de aşılanabilir,

  • Aşı, eğer önceden aşılanmamışsa eşcinsel ilişkisi olan ve HIV’liler dahi immün sistemi bozuk 26 yaşına kadar erkekler için de tavsiye ediliyor,

  • 26 yaşına kadar olan, önceden aşılanmamış tüm erkeklere öneriliyor.

Yakında yayınlanan bu tavsiyeler, 2009 yılında yayınlanan ve aşının 9-26 yaş grubuna genital siğil bulaşmasını önlemek için uygulanabileceğini bildiren rehberin yerine geçiyor.

HPV aşısı, kanser korumasında güçlü bir silahtır. Kuadrivalan HPV aşısı, erkekleri genital siğillerden koruduğu gibi birçok anal, penil ve orofaringeal kanserlerlere neden olan HPV tipleri ile enfeksiyonu da önler. Bu HPV tipleri ABD’de her yıl erkeklerde görülen yaklaşık 7000 kansere neden oluyor. Klinik araştırmalar, kuadrivalan HPV aşısının anal prekanserler ve genital siğillerden korunmada çok etkili olduğunu gösterdi. Aşı muhtemelen, oro-faringeal kanserler gibi HPV ile ilişkili penil kanserleri de önlüyor, ancak buna karşı etkisi henüz araştırmalarla gösterilmedi.

HPV ile ilgili hastalık ve kanserlere karşı direk korumaya ek olarak, erkeklerin aşılanması, HPV geçişini azaltarak kadınlara da dolaylı koruma sağlar. Halen HPV aşısı maksimum potansiyelinde kullanılmıyor; 10-20 yaş arası genç kızlar içinde kullanımı hayal kırıklığı yarattı. Oysa HPV aşılaması, hem kadınlar hem de erkeklerde görülen hastalık ve kanserlerin getirdiği önemli yük ve sıkıntıyı azaltmak için bir fırsat sunuyor.

HPV aşısı 2006 yılında ilk lisans aldığından bu yana ABD’de 40 milyon dozdan fazla dağıtıldı. Aşının klinik araştırmalar ve lisans sonrası çalışmalarla değerlendirilmesi, her iki cins için çok güvenli olduğunu gösterdi. HPV aşısını izleyerek meydana gelebilecek en sık görülen komplikasyonlar enjeksiyon yeri reaksiyonu, baş ağrısı, ateş ve bayılmadır. Bu yan etkiler, hafif ya da orta şiddetli olma eğilimindedir.

Ebeveyne aşılama kararı konusunda yol göstermede, HPV aşısının yararları, riskleri ve optimal aşı zamanı hakkında bilgilendiren hekimler kilit rol oynar. 11-12 yaşlarında yapılan bir klinik vizit, ergenler için önerilen tüm aşılara başlamak veya tamamlamak için ideal bir fırsattır.

O halde sağlık hizmeti sağlayıcısı olarak ne yapabilirsiniz? 11-12 yaşındaki hastalarınız için, aynı Tdap ve da meningokok aşısı için yaptığınız gibi kuvvetli bir tavsiyede bulunabilirsiniz. Araştırma çalışmaları hekim tavsiyesinin aşılanma için en kuvvetli belirleyici olduğunu tutarlılıkla gösteriyor.

Eğer ebeveynin bu yaşta aşılanma konusunda endişesi varsa, onlara bunun için ne kadar çok neden olduğunu açıklayın. Öncelikle HPV aşılamasının 6 ay içinde yapılan 3 dozluk bir seri olduğunu ve sizin, HPV ile karşı karşıya kalmadan çok önceden çocuğa tam koruma sağlamak istediğinizi hatırlatın. Üstelik aşıya karşı 11-12 yaşlarda, ileri yaşlardan daha iyi immün cevap alınıyor.

Ebeveyne aşının emniyetinin kuvvetli olduğunu gösteren kayıtları da hatırlatın ve olağan yan etkileri açıklayın. Eğer bayılmalardan endişe ederlerse, bu davranışın ergenlerde olağan olduğu konusunda güvence verin. Buna bağlı ciddi bir yaralanmadan kaçınmak için ergenlerin aşılanırken daima oturması ya da yatması; 15 dakika bu durumda kalması ve gözlenmesi gerektiğini açıklayınız. Bazı ebeveynde aşının bilgilendirme beyanı üzerinden gitmek faydalı olabilir.

Velileri serileri bitirmeleri ve ofisten çıkmadan önce gelecek doz için randevu almaları için teşvik edin. Çocuklarını izleyen dozlara getirmelerini sağlamak için onları ofisinizin hatırlatma – geri çağırma sistemine dâhil edin.

Sizinle hem sağlık profesyonelleri hem de ebeveyn için hazırlanan bilgi kaynaklarını paylaşmak isterim. CDC’s Vaccines for Preteens and Teens Websitesinde pratiğiniz için hazırlanmış materyal bulunuyor. Bunlara ve diğer kaynaklara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Tüm ergenlerde aşı korumasını artırmadaki kararlılığınız için teşekkürler.

Eileen F. Dunne, MD, MPH. Centers for Disease Control and Prevention, Atlanta, Georgia.

Web Kaynakları

* CDC: Centers for Disease Control and Prevention. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi. (ABD)

** ACIP: Advisory Committee on Immunization Practices. Aşılama Uygulamaları Tavsiye Komitesi (CDC’ye ait komite)

Orijinal sunum için: Çocuklara HPV Aşısı

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv