Venöz Tromboz, Stenoz ve Enfeksiyonu Önlemede Santral Venöz Kateter Giriş Yolları

Cochrane derleme özeti

Santral venöz kateterler (SVK) boyun, göğüs veya kasık venlerinden giren kalın tüpler olup, ağızdan ya da geleneksel damar içi iğneyle verilemeyen ilaç ve maddeleri vermek için, yaygın olarak kullanılır. Ancak trombotik ve enfeksiyöz komplikasyonları hayatı tehdit edici olabildiği gibi maliyeti yükseltir.

Araştırmalar kateterle ilişkili komplikasyonların, giriş yerine bağlı olarak değiştiğini gösterdi. Kateterle ilişkili komplikasyon oranını düşürmek için, tercih edilebilecek bir yer bulmak fayda sağlayabilir.

Bu derlemede santral venöz giriş (SVG) yollarından herhangi birinin diğerinden daha iyi olduğunu gösteren kanıt olup olmadığı araştırıldı. Toplam 1513 katılımcıya ait verileri kıyaslayan 4 araştırma bulundu. Derlememizde 3 kıyaslamaya bakıldı: 1) Subklavya yoluna karşı iç juguler yol; 2) Subklavya yoluna karşı femoral yol ve 3) İç jugulere karşı femoral yol. Kısa ve uzun dönem kateter yerleşimlerini kıyasladık. Kısa dönemi 1 ayın altı ve uzun dönemi üstü olarak FDA’ya göre tanımladık. Üç yolun tümünü de kıyaslayan veya venöz tıkanma komplikasyonlarını raporlayan kıyaslama bulunmadı

Kanser hastalarında, uzun dönem kullanımda subklavya ve iç juguler SVG yolları arasında, kateterle ilişkili komplikasyon riskleri benzerdi.

Kısa dönem kateter için, kateter kolonizasyonu ve trombotik komplikasyon riskleri daha düşük olan subklavya yolu femoral yola tercih edilebilir bulundu.

Kısa dönem hemodiyaliz kateteri yerleştirmek için femoral ve iç jugular SVG yolları, kateterle ilişkili komplikasyon riskleri, mekanik komplikasyonlar dışında benzerdi. İç jugular vende mekanik komplikasyon riski daha yüksekti.

Bu üç SVG yolunu kıyaslayan daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Kaynak

Ge X, Cavallazzi R, Li C, Pan SM, Wang YW, Wang F-L. Central venous access sites for the prevention of venous thrombosis, stenosis and infection. Cochrane Database of Systematic Reviews 2012, Issue 3. Art. No.: CD004084. DOI: 10.1002/14651858.CD004084.pub3

Orijinal özet için: Santral Venöz Kateter Giriş Yolları

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv