Allerjik Rinite Karşı Helmint Tedavisi

Cochrane derleme özeti

Allerjik rinit tüm dünyada 500 milyon insanı etkileyen olağan bir sağlık problemi olup insidensi artıyor. Belirti olarak hapşırma, burunda kaşıntı, akıntı ve tıkanma görülür. Tedavisinde birkaç sınıf ilaç kullanılır ancak bunlar etkisiz olabiliyor ve bazı sınıfların uzun vadeli kullanımda yan etkileri vardır. İlaçlar nispeten pahalı da olabilir.

Helmintler daha büyük organizmalar içinde yaşayan kompleks çok hücreli organizmalardır insanda genellikle belirti vermez. Bunlar konaklarının bağışıklık sistemini değiştirir ve bu özelliğin allerjik rinit gibi allerjik hastalıkların tedavisinde veya korunma maksadıyla kullanılabileceği düşünülür.

Toplam 130 erişkin katılımcıyla yapılan iyi tasarımlı 2 araştırmayı derledik. Çalışmalarda iki farklı gastrointestinal helmint türü olan Necator americanus ve Trichuris suis kullanıldı.

T. suis, katılımcıların çayır poleni mevsiminde kurtarıcı ilaç alma ihtiyacını azaltsa da, her iki çalışmada da helmintlerin anlamlı etkisi bulunmadı. Helmint grubunda karın ağrısı ve gaz gibi ters olaylar daha sık görüldü, ancak iki helmint de ciddi ters olaylara neden olmadı. Halen rutin güncel uygulamada allerjik rinite karşı helmint kullanımını destekleyen yetersiz kanıt var. Allerjik rinitte daha büyük ve uzun süreli klinik araştırmalar yapılmadan önce daha fazla preklinik araştırma yapılması gerekir.

Kaynak

Croft AM, Bager P, Garg SK. Helminth therapy (worms) for allergic rhinitis. Cochrane Database of Systematic Reviews 2012, Issue 4. Art. No.: CD009238. DOI: 10.1002/14651858.CD009238.pub2

Orijinal özet için: Allerjik Rinitte Helmint

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv