Tırnak Batması Tedavileri

Cochrane derleme özeti

Tırnak batması olağan görülen bir problemdir, tırnakların kenarları et içine doğru büyür ve dokuları yaralayarak ağrıya neden olur. Yaralanan deride iltihap görülür ve enfeksiyon gelişebilir.

Bu derleme “tırnak batmasında cerrahi tedaviler” adlı eski derlemenin güncellemesi olup kapsamı genişletildi ve tüm tedaviler dâhil edildi. Cerrahi dışı tedavileri eklemenin yanı sıra cerrahi komplikasyonları azaltmak için cerrahi öncesi ve sonrası müdahalelere da bakıldı.

Toplam 2826 katılımcıyla yapılan 24 randomize kontrollü araştırmayı derledik ve en etkili tedaviyi belirlemeyi amaçladık.

Tırnak batmasının nüks etmesini önlemede cerrahi dışı tedavilere kıyasla cerrahi müdahaleler daha etkili.

Antibiyotikler, manuka balı, parafinli povidon iyot, parafinli hidrojel ya da parafinli gaz bezi gibi postoperatif tedavilerin hiçbirinin postop enfeksiyon riskini azaltmadığı ya da iyileşme süresini kısaltmadığı bulundu.

Çeşitli cerrahi ve cerrahi dışı tedaviler var ancak standart bir ilk seçenek tedavi üzerinde anlaşma bulunmuyor.

Kaynak

Eekhof JAH, Van Wijk B, Knuistingh Neven A, van der Wouden JC. Interventions for ingrowing toenails. Cochrane Database of Systematic Reviews 2012, Issue 4. Art. No.: CD001541. DOI: 10.1002/14651858.CD001541.pub3

Orijinal özet için: Tırnak Batmasında Tedaviler

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv