Şizofrenide Hipnoz

Cochrane derleme özeti

Şizofreni insanların dünyayı anlama yolu ve hislerinde değişimler yol açabilen ciddi bir ruh hastalığıdır. Sosyal çekilmeye de yol açabilir. Gelişmiş ülkelerde ana tedavisi, herkes cevap vermese de çeşitli antipsikotik ilaçlarla yapılır. Konuşma tedavileri, relaksasyon, hipnoz gibi başka müdahaleler ve alternatif tedavilerin, çoğunlukla ilaçlara ek olarak faydalı olduğu önerilmiş bulunuyor. Bu derlemede bulunan çalışmalarda şizofreni tedavisinde hipnoz kullanımı relaksasyona, müzik dinlemeye ve standart tedaviye karşı kıyaslandı Toplam 149 katılımcı alınan 3 araştırma belirlendi, tümü de 1983 yılı öncesine ait ve nispeten kısa süreliydi (1 – 8 hafta).

Bu çalışmalarda verilerin raporlanma yolu ve boyutları nedeniyle hipnozun diğer müdahalelerden daha iyi olduğuna dair karar verdirici kanıt bulunmuyor. Araştırmaları çok az sayıda hasta terk etti ki bu da relaksasyon ve klasik müzik (Sibelius) dinlemenin en azından kabul edilebilir müdahaleler olduğunu gösteriyor. Şizofrenide bu potansiyel tedavi seçeneğiyle ilgili daha iyi aydınlatılmış kararlar çıkarabilmek için; insanların hastalık belirtilerinde, işlevlerinde ve yaşam kalitesinde iyileşme gibi iyi sonuç ölçütlerinin ölçüldüğü iyi yürütülmüş araştırmalar gerekiyor.

Kaynak

Izquierdo de Santiago A, Khan M. Hypnosis for schizophrenia. Cochrane Database of Systematic Reviews 2007, Issue 4. Art. No.: CD004160. DOI: 10.1002/14651858.CD004160.pub3

Orijinal özet için: Şizofrenide Hipnoz

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv