Askerlik Muayeneleri: Yeni tecrübeler, A42F2, B42F1 ve RSS Tuşu

Bu gün fark ettim ki askerlik muayenelerinde, hızla öğrenmemiz gereken başka kodlar da var. Eğer deneyimlerimizi paylaşırsak, talimname karıştırmacalar azalır. Burada olağan dışı kodlarla ilgili deneyimlerimi yayınlayacağım. Arkadaşlardan da, sıradışı kodlarla ilgili deneyimlerini özetle bildirmelerini rica ediyorum. Eğer bunları yazarlarsa, kısa zamanda küçük bir başvuru kitabımız olabilir ki çoğu olguda işimizi görür. Bir aday için bir sürü zaman harcamak gerekmez.

Ancak, bu bölüme yazılacak yeni bilgileri fark etmeyebilirsiniz. Burada yine ana sayfanın en sol kenarında görülen RSS tuşu işimize yarayabilir. Eğer kanitlar.com’u izlemek için RSS izlemini aktive ettiyseniz, ara sıra bu yolu tıkladığınızda, size yeni eklemeleri gösterecektir.

Hatırlamak için RSS Tuşu Neye Yarıyor? yazısının yeniden okunmasını öneririm.

El altında olması gereken TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği ve Aile Hekimleri İçin Bilgi Broşürü için talepler alıyorum. Hepsine Dr. Ömer Sümer arkadaşımızın hazırladığı www.ailehekimihukuku.com sitesinden tek tıkla ulaşılabiliyor.

Sitede ilk tıklanacak başlık: Aile Hekimliğinde Günlük Uygulamalar. Bunun altında da: Askerlik Yoklamaları.Burada, hastalık ve arızalar listesi grup grup ayrılmış, oldukça kullanışlı görünüyor. Bu sayede masanızda basılı kopya bulundurmanıza gerek kalmayabilir.

Hipertansiyon kodları: A42F2 ve B42F1

Bu güne kadar dört asker adayı muayene ettim. Bu günkü adayımın tansiyonu, 145/100 olarak belirlendi. Eee, şimdi ne yapılacak?

Bu kadar yazı yazdım, ama bu konuda hiç bir özel bilgim yok. Bildiğiniz aile hekimi gibi davranmaya karar verdim. TA yüksek ölçülen herkes gibi adayı izleme aldım ve konfirmasyon ölçümüne çağırdım. Konfirmasyon için gelirken yarım saat içinde sigara, çay, kahve, kola içmemesini, koşmamasını, binaya girince merdivenleri değil asansörü kullanmasını hatırlattım.

Bu adaylar ertesi gün askere gitmiyor. İzlemde TA konfirme olursa, askere gitmeden kardiyoloji muayenesi olmasını önereceğim. Askere gidince de viziteye çıkma hakkı olduğunu ve birliklerde hekim bulunduğunu şimdiden hatırlattım.

Eğer tanıyı evvelden kesinleştirmiş olsaydım hangi maddelere baş vurmam gerekecekti?

A42F2: (Değişik: 16/6/2008-2008/13831 K.) Otonom sinir sistemi bozuklukları (Aşırı terleme, Labil Hipertansiyon, Postural Hipotansiyon, Vazovagal Senkop), sinüzal taşikardi, sinüzal bradikardi, nörosirkülatuar asteni (Labil Hipertansiyon 72 nci madde kapsamında değerlendirilir). Askerliğe elverişlidir, kod unutulmayacak.

B42F1: 40 yaşına kadar bazal şartlarda 150/95 mm.Hg. 40 yaşından sonra 160/100 mm.Hg. dan daha yüksek olan ve belirli bir süre istirahatten sonra yüksek olarak devam eden komplikasyon yapmamış veya 42 nci Maddenin (D) diliminin (1) numaralı fıkrasında ifade edilen komplikasyonlardan başka komplikasyon yapmış (grade I ve II retinopati vb.) hipertansiyon olguları. Bu da (B), geçici sağlık kuruluna sevk anlamına geliyor.

Son Paylaşımlar
Arşiv