Kronik Böbrek Hastalığı Tedavisinde Reum Ofisinale

Cochrane derleme özeti

Kronik böbrek hastalığı (KBH) yaşamı tehdit eden, kalıcı bir böbrek hastalığı olup sıklığı artıyor. Kronik böbrek hastaları yakından izlenir ve hastalığın bulunduğu aşamaya ve başka hastalıkları olup olmadığına göre tedavi edilir. KBH tedavileri genellikle kan basıncını kontrol eden ve böbrek işlevine yardımcı ilaçlarla tedavi edilir. Olağan kullanılanlar arasında ACE inhibitörleri, ARB’ler ve tüketilen proteinin kısıtlanması yer alır. Geleneksel Çin tıbbı şifacıları KBY hastalarının tedavisinde sıklıkla reum ofisinale (Da Huang) kullanır.

Çin’de yapılan ve reum ofisinale’yi tedavi yapılmaması ya da kaptopril tedavisiyle kıyaslayan 9 araştırmanın kanıtlarını derledik. Önemli kan göstergeleri olan ve KBH ilerlemesini gösteren serum kreatinin ve kan üre azotu düzeylerindeki değişimleri değerlendirdik.

Reum ofisinale’nin KBH’yı iyileştirebildiği ya da ilerlemesini geciktirebildiğini gösteren yüksek kalitede kanıt bulamadık. Reum ofisinale’nin KBH hastalarında herhangi bir ciddi sağlık problemine neden olduğu bulunmadı. Bu bitkisel ilacın KBH hastalarına herhangi bir fayda sağlayıp sağlamadığını belirlemek için sağlam ve yüksek kalitede kanıtlar sağlayacak iyi tasarımlı randomize kontrollü araştırmalar yapılması gerekiyor.

Kaynak

Wang H, Song H, Yue J, Li J, Hou YB, Deng JL. Rheum officinale (a traditional Chinese medicine) for chronic kidney disease. Cochrane Database of Systematic Reviews 2012, Issue 7. Art. No.: CD008000. DOI: 10.1002/14651858.CD008000.pub2

Orijinal özet için: Kronik Böbrek Reum Ofisinale

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar