Gruplarda Tartışmalar, Boş laflar ve Arada Kaynayan “Düşünülmüş” Yazılar 2

Peki, bir zamanlar yine bir saman alevi gibi parlayıp sönen bir tartışmada; reçete yazdıydın – yazmadıydın - popülist arkadaşlar – hastayı alıştırıyorlar – sekreterlik – yazarsın – yazamazsın – suçlu olursun - tartışmaları arasında Dr. Fevzi Turgut’un mesajı kaç kişinin dikkatini çekti?

Sayın doktorlarım, işin doğrusu;

1. Her hekim Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde Sağlık Bakanlığının onayladığı her türlü ilacı yazabilir.

2. Her hekim, düzenlediği reçetede isterse 1 adet ilaç yazar isterse sonsuz. . .

3. SGK veya özel sigorta şirketlerinin karşılayıp karşılamaması hekimin sorunu değildir. Hekimin sorunu “sigorta karşılamıyor diye gerekli tedaviyi düzenlemediği zaman” başlar.

4. Reçetenize isterseniz, “rp/1. içilebilir su 3 lt gün içerisinde” diye yazabilirsiniz tabii benzerlerini de.

İnisiyatif her zaman hekimindir. Bunu Türkiye Cumhuriyetinde ve dünyada engelleyebilecek hiç bir güç yoktur. İşin doğrusu da oluru da budur.

Saygılarımla.

SUT tur, e-reçetedir, TSM ve bürokrat tacizleridir vesairedir derken, gerçekten bu telaşlar bize bazen hekimliğimizi unutturuyor. Sağ olsun bürokrasi…

Fevzi Beyin yazdığı dört madde, yapmamız gereken, yıllardır zaten var olan evrensel görev ve yetkilerimizi özetliyor.

Çoğu arkadaş bürokrasinin verdiği telaştan bunları unutmuş görünüyor.

Aslında bize resmen “bunu yapmayın” diyen de pek olmadı, hastalar bile -çok kötü ama- hatırlatıyor: “Sen yaz doktorum, eczane vermezse vermesin”.

Hasta kapımızı çalmıştır, bu açıkça bizi “seçtiği” anlamına gelir. Bize -ilaçtır-kronik hastalıktır-raporu vardır- yeni hastadır- muayene olmuş reçetesini istiyordur- her neyse derdini anlatmıştır, dinlemişizdir, muayenesini yapmışızdır. Biz kararımızı oluşturur, reçetemizi, nitelik ve nicelik olarak hastamızın durumuna en uygun bir şekilde yazarız. Hastamız yaşlıysa, ya da yürümesinde sakınca varsa, kontrole gelmesi falan da gerekmiyorsa, ilaçları için sık sık gelmek zorunda kalmasın diye üç kutu da yazarız, on beş kutu da. Bizi “seçen” hastamız, kendisine verilen tedaviyi kabul ettikten sonra, bir tıbbi hata yapmadı isek, yasaları başka bir şekilde çiğnemedi isek, artık bu hastamızla aramızda kimsenin burnunu sokamayacağı bir durumdur.

Burada bize, karar verirken yardımcı olan üçüncü bir şahıs bulunmuyor. Bu kararı oluştururken, SGK veya SB bürokrasisinin bir yardımını katkısını da görmüyoruz. Zaten olamaz da. Arada telefonu açıp bir meslektaşa danışmak dışında hemen hemen tamamen yalnızız. Hasta ile aramızdaki görüşme ve iletişimin Allahtan başka şahidi bulunmuyor. Kim, o anki durum hakkında hangi bilgiye dayanarak bize kaç kalem veya kaç tane ilaç yazdığımızın hesabını sorabilir? En fazla kayıtlarımıza bakılarak bir yasal kusur aranır. Ama fazla sayıda ya da fazla kalemde ilaç yazmak hangi yasaya aykırı olabilir? Her hangi bir durumda, hâkime, savcıya ya da soruşturmacıya vereceğimiz cevap “hastanın o esnadaki durumuna göre öylesini uygun gördüm efendim” den başka ne olabilir? Bu cevabın açıkça görülmeyen, ama anlaşılması kolay bir anlamı da “siz buna nasıl karışabilirsiniz” değil midir? Bu nedenledir ki “hekimin reçetesine karışılmaz” denir. Ben gruplarda birbirinin reçetesine karışan hekimler görüyorum. Üstelik bu sözü de ilk defa bir ilin sağlık müdüründen duydum.

SGK iki kutudan fazlasını ödemezse kendi bilir, yetkililer bilir, hükümet bilir, günlük mesleki pratiğimiz açısından burası bizi ilgilendirmez. Günün birinde “SGK neden bu ilacı ya da bu miktarda ilacı ödemiyor” diye eleştiri de yapabiliriz, yazı da yayınlayabiliriz. Bu da tamamen farklı bir şeydir. Bir vatandaş olarak, belki annesi veya babası, hatta belki kendisi de hasta biri olarak, bu eleştiriyi yapmaya ya da tersine, SGK uygulamasını beğenip desteklemeye de hakkımız vardır elbette…

Yorumlar

1. dr.fevzi turgut

10 Eylül 2012, 12:24

hocam dört maddeden harikalar yaratmışsın saol

Son Paylaşımlar
Arşiv