Böbrek Hastalarında Hemodiyaliz Membran Tipi Sonuçları Etkiler mi?

Cochrane derleme özeti

Böbrek fonksiyonları kısıtlı hastalarda hemodiyaliz kandaki fazla sıvı ve atıkları giderir. Hemodiyaliz membranları yüksek akımlı ve düşük akımlı olarak sınıflanır. Yüksek akışlı membranlarla büyük erimiş molekülleri uzaklaştırmanın normal böbrek işlevini daha iyi yansıtacağı ve klinik sonuçları iyileştirebileceği önerildi. Bu konuyu araştırmak için toplam 3820 katılımcıda düşük ve yüksek akımlı membranları doğrudan kıyaslayan 33 araştırmayı derledik.

Yüksek akımlı membranların kalp ve dolaşımla ilgili nedenlerden ölümleri %17 kadar azalttığını, ancak toplam ölüm riskini azaltmadığını bulduk. Bu sonuç, uzun süreli hemodiyaliz gereken 100 hasta 2 yıl boyunca yüksek akımlı membranlarla tedavi edildiğinde kardiyo-vasküler nedenlere bağlı 3 ölümün önleneceği anlamıma geliyor.

Mevcut kanıtlara dayanarak membran tipinin, enfeksiyondan ölümler, hastaneye yatışlar, uzun süreli diyalize bağlı eklem problemleri, yaşam kalitesi veya böbrek işlevine bir etkisi olup olmadığından emin olamıyoruz.

Kaynak

Palmer SC, Rabindranath KS, Craig JC, Roderick PJ, Locatelli F, Strippoli GFM. High-flux versus low-flux membranes for end-stage kidney disease. Cochrane Database of Systematic Reviews 2012, Issue 9. Art. No.: CD005016. DOI: 10.1002/14651858.CD005016.pub2

Orijinal özet için: Diyaliz Membranının Etkileri

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv