Kas Kramplarında Magnezyum

Cochrane derleme özeti

Kas krampları olağan görülür ve çeşitli durumlarda ortaya çıkabilir. Yaşlılar ve gebelerde istirahatte gelen bacak kramplarından yakınma yaygındır, sporcular dayanıklılık sınırlarını zorladıklarında kramp girebilir, bazılarında da başka tıbbi durumların belirtisi olarak kas krampı olur. Halen kas kramplarını önlemek için pazarlanan potansiyel bir tedavi magnezyum takviyeleridir. Magnezyum diyetimizde olağan bulunan bir mineraldir ve ağızdan kullanılan takviyeleri internette ya da sağlıklı besin-takviye satıcılarında ya da eczanelerde tablet ya da efervesan tozlar şeklinde satılır.

Magnezyumun kas kramplarını önlemede etkinliğini değerlendiren yayınlanmış tüm yüksek kaliteli çalışmaları aradık ve yaşlılarda yapılmış 4 ve gebelerde yapılmış 3 araştırma bulduk. Sporda ya da tıbbi durumlarda kramp geçirenlerle ilgili araştırma bulamadık.

322 yaşlıda yapılan 4 araştırma kollektif olarak bu popülasyonda magnezyumun krampların sıklık ya da şiddet azaltmada anlamlı bir fayda sağlama ihtimalinin olmadığını gösterdi. Kanıtların kalitesine orta derecede değer biçtik.

202 gebede yapılan 3 araştırmadan sadece birinde kramp sıklığı ve şiddetine fayda bulunup diğer ikisinde fayda bulunmadığından karara varılmadı.

Gebelerde daha fazla araştırma yapılması gerekiyor, ancak yaşlı popülasyonun bu tedaviden fayda sağlaması muhtemel görünmüyor. İstenmeyen yan etkiler ve çalışmayı terk oranlarını belirleyemesek de ters olaylarla ilgili tartışmalar tedavinin iyi tolere edildiğini gösteriyor.

Kaynak

Garrison SR, Allan GM, Sekhon RK, Musini VM, Khan KM. Magnesium for skeletal muscle cramps. Cochrane Database of Systematic Reviews 2012, Issue 9. Art. No.: CD009402. DOI: 10.1002/14651858.CD009402.pub2

Orijinal özet için: Kas Krampları Magnezyum

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv