Mikrodalgayla Isı Tedavisi Prostat Büyümesi Belirtilerini İyileştirmede Etkili

Cochrane derleme özeti

İyi huylu (benin) prostat hiperplazisi (BPH) özellikle yaşlılarda can sıkıcı idrar problemlerine neden olur. BPH tedavisinde transüretral prostat rezeksiyonu (TURP) kesin tedavi olarak görülür. Ancak bu girişimle birlikte komplikasyonlar görülür. Bu sebeple daha az invazif teknikler geliştirildi. Bunların arasında mikrodalgayla ısıtma tedavisi bulunuyor. Bu tedavide büyümüş prostat dokusunu “çektirmek” için ısı uygulanır.

Toplam 1585 katılımcıyla yapılan 15 araştırma derlendi.Bu derlemede mikrodalgayla ısı tedavisinin nispeten güvenli ve etkili bir tedavi seçeneği olduğunu bulduk. Mikrodalga ayaktan uygulanabilen prosedür ve TURP’a göre daha az şiddetli yan etkileri var. Ancak TURP idrar belirtileri ve akışında daha büyük iyileşme sağlıyor ve daha az hastaya yeniden tedavi gerekiyor.

Mikrodalgayla ısıtma tedavisinin uzun dönem sonuçlarını, en etkili tedavi cihazlarını ve enerji ayarlarını belirlemek için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Kaynak

Hoffman RM, Monga M, Elliott SP, MacDonald R, Langsjoen J, Tacklind J, Wilt TJ. Microwave thermotherapy for benign prostatic hyperplasia. Cochrane Database of Systematic Reviews 2012, Issue 9. Art. No.: CD004135. DOI: 10.1002/14651858.CD004135.pub3

Orijinal özet için: Prostat İçin Mikrodalga

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv