Boğaz Yangısına Karşı Tek Başına Veya Ek Tedavi Olarak Kortikosteroid

Cochrane derleme özeti

Boğaz yangıları sık görülür. Hastalar sıklıkla antibiyotik alır ki bunun da kişide ve toplumda antibiyotik direncini artırdığı düşünülür. Boğaz yangısındaki ağrıya mukozadaki iltihap neden olur. Kortikosteroidler, iltihabı azalttığı için boğaz yangısında da fayda sağlayabilir.

Bu sistematik derlemede bu soruya cevap arayan, toplam 743 katılımcıyla yapılmış 8 araştırma derlendi. Kortikosteroid alan hastalarda boğaz yangısı belirtilerinin 24 saat içinde tamamen geçme ihtimali plaseboya kıyasla 3 kat daha fazlaydı. Kortikosteroidler belirtilerin geçmeye başlamasına ve tamamen kaybolmasına kadar geçen süreyi kısalttı, ancak araştırmalar bu sonuç ölçütlerinde tutarlılık göstermedi.

Ters olaylar, nüks oranları ve yeniden grip olma oranları kortikosteroid ve plasebo grupları arasında fark göstermedi.

Derlememizin, Avrupa’da yapılan bir araştırma içermemesi ve çocuklara yönelik sadece iki çalışma olması gibi kısıtlamaları var. Derlenen çalışmaların tümünde tüm katılımcılara antibiyotik de verildi, gelecekte yapılacak çalışmalarda kortikosteroidin faydalarının antibiyotik almayan hastalarda araştırılmasını öneriyoruz.

Kaynak

Hayward G, Thompson MJ, Perera R, Glasziou PP, Del Mar CB, Heneghan CJ. Corticosteroids as standalone or add-on treatment for sore throat. Cochrane Database of Systematic Reviews 2012, Issue 10. Art. No.: CD008268. DOI: 10.1002/14651858.CD008268.pub2

Orijinal özet için: Boğaz Yanması Tedavisi

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv