Tıbbi Tedavisi Başarısız Olan Allerjik Rinitte Burun Tıkanmasını Gidermek İçin Alt Konka Cerrahisi

Cochrane derleme özeti

Mukozayı küçültmek bazı allerjik rinit belirtilerini özellikle burun tıkanmasını giderebildiğinden KBB’de alt konka ameliyatı sık yapılır. Bu prosedür; koter, lazer ve plazma bıçağı gibi çeşitli tekniklerle uygulanabilir. Bu hastalarda sık olmasa da aşırı kanama ve burun kuruması gibi komplikasyonların potansiyeli vardır.

Belirtilerin giderilmesinde tıbbi tedavinin başarısız olduğu allerjik rinitli hastalarda alt konka ameliyatını, tıbbi tedavinin devamına karşı kıyaslayan randomize kontrollü araştırmaları (RKA) belirlemeye çalıştık. Ayrıca bu ameliyatta bir tekniği diğerine karşı kıyaslayan RKA’ları da aradık. Yaygın araştırmamıza rağmen derleme kriterlerimize uyan bir RKA bulamadık.

Bu alanda henüz, uzun vadeli sonuçlar ve komplikasyonları değerlendiren ve değişik teknikleri kıyaslayan randomize kontrollü araştırma yapılmamış. Bu nedenle, herhangi bir teknikle yapılan bu ameliyatın faydası hakkında literatürde bulunan kanıtların yeterince sağlam olmadığı sonucuna vardık.

Kaynak

Jose J, Coatesworth AP. Inferior turbinate surgery for nasal obstruction in allergic rhinitis after failed medical treatment. Cochrane Database of Systematic Reviews 2010, Issue 12. Art. No.: CD005235. DOI: 10.1002/14651858.CD005235.pub2

Orijinal özet için: Alt Konka Cerrahisi

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar