Kronik Venöz Yetmezlikte At Kestanesi Ekstresi

Cochrane derleme özeti

Bacak venlerinde kan dolaşımının azalması kronik venöz yetmezlik olarak bilinen ve özellikle yaşlılarda sık görülen bir sağlık sorunudur. Bacak ağrısı, şişme, kaşıntı, ciltte hassasiyet, sertleşme ve yorgunluğa neden olabilir. Basınç çorapları giymek fayda sağlar ancak insanlar bunu rahatsız edici bulur ve sürekli kullanmaz. At kestanesinden (Aesculus hippocastanum L.) sağlanan bir ekstre venöz yetmezlik tedavisinde kullanılır. Bu derlemeye 17 randomize kontrollü araştırma dâhil edildi. Tüm araştırmalarda ekstre, tohumların ana maddesi olan escin’e standardize edildi.

Genel olarak çalışmalar kapsül olarak 2 – 16 hafta süreyle alınan at kestanesi ekstresiyle bacak ağrısı, ödem ve kaşıntı belirtilerinde iyileşme gösterdi. Toplam 543 katılımcıyla yapılan 6 plasebo kontrollü araştırma bacak ağrısında net iyileşme bildirdi. Ödem, bacak hacmi, bacak çevre ölçümü ve kaşıntıda da benzer sonuçlar bildirildi.

Diğer çalışmalarda ekstre; rutosidlerle (4 araştırma), piknogenol (1 araştırma) ve basınç çoraplarıyla (2 araştırma) kıyaslandı ve bacak ağrısı ya da bacak ağrısını da içeren belirti skorlarında anlamlı fark olmadığı raporlandı. Bitki ekstresi, ödemde daha iyi bulunan piknogenol dışındaki diğer belirtilerde rutosidlere, piknogenole ve basınç çoraplarına eşdeğerdi.

14 araştırmada raporlanan ters olaylar hafif ve seyrekti. 6 araştırmada mide barsak yakınmaları, sersemlik, bulantı, baş ağrısı ve kaşıntı gibi yan etkiler görüldü

Kaynak

Pittler MH, Ernst E. Horse chestnut seed extract for chronic venous insufficiency. Cochrane Database of Systematic Reviews 2012, Issue 11. Art. No.: CD003230. DOI: 10.1002/14651858.CD003230.pub4

Orijinal özet için: Venöz Hastalıkta At Kestanesi

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv