Serviks Kanserinde Tek Başına Ameliyata Kıyasla Ameliyat Öncesi Kemoterapi

Cochrane derleme özeti

Serviks kanseri tüm dünya kadınlarında en sık görülen ikinci kanser. Bazı ülkelerde smir testleriyle yapılan taramalar serviks kanserli kadın sayısını azalttı ancak hala çok sayıda kadın her yıl bu kanserden ölüyor.

Kanserin serviks dışına yayılmadığı erken aşama hastalıkta kadınlara bazen serviks, uterus, fallop tüpleri ve komşu dokular çıkarılarak ameliyat yapılır (radikal cerrahi). Bazen de radikal radyoterapi yapılır. Bu tedavilerin her ikisinin de diğeri kadar iyi olduğu gösterilmiş bulunuyor. Eğer tümör büyükçe ise ya da serviks etrafındaki dokulara yayılmışsa (lokal ilerlemiş hastalık) radyoterapiyle birlikte kemoterapi de yapılabilir.

Radikal ameliyat öncesinde yapılan kemoterapi (neoajuvan kemoterapi) tümörü küçültebilir. Bu, ameliyatı kolaylaştırabilir ve kolaylıkla görülemeyen küçük tümörlerin de çıkarılmasına faydalı olabilir. Daha önce yapılan bir derlemede radikal cerrahi öncesinde kemoterapi alan kadınların, radikal radyoterapi alanlardan daha uzun yaşadığı bulundu. Ancak radikal ameliyat öncesinde kemoterapi yapılmanın tek başına ameliyat yapmaktan daha iyi olup olmadığını bilmiyoruz.

Bu derleme için toplam 1078 kadınla yapılmış 6 araştırma bulundu. Bu araştırmalardan sağlanan bilgiler kullanıldığında ameliyattan önce kemoterapi yapıldığında kadınlarda genel sürvi ve hastalıksız sürvinin uzadığı bulundu. Kemoterapinin radikal ameliyatı kolaylaştırdığı ya da nüksleri önlediği belirsizdi. Kullanılan ilaçlatın tipi ve verilme yolları sonuçları etkilemedi. Ayrıca sonuçlar, hastalığı erken veya daha ileri aşamada olan kadınlarda benzer bulundu.

Bir araştırmada tüm kadınlara ameliyattan sonra radyoterapi de yapıldı. Diğer araştırmalarda kadınların üçte iki kadarına bu radyoterapi yapıldı. Bu fazladan tedavinin sonuçları nasıl etkilediğinden emin değiliz. Kadınlarda daha fazla yan etkiye de neden olmuş olabilir.

Neoajuvan kemoterapi serviks kanserli kadınların daha uzun yaşamasına ve hastalıksız olarak da daha uzun yaşamasına fayda sağlıyor görünmekle beraber sonuçlar az sayıda çalışmaya dayanıyor. Eğer yeni ilaçlar ya da yeni kombinasyonlar umut verici sonuçlar gösterirse ameliyattan önce bu yeni ilaçlarla yapılan neoajuvan kemoterapiyle ilgili araştırmaların değeri olabilir.

Kaynak

Rydzewska L, Tierney J, Vale CL, Symonds PR. Neoadjuvant chemotherapy plus surgery versus surgery for cervical cancer. Cochrane Database of Systematic Reviews 2012, Issue 12. Art. No.: CD007406. DOI: 10.1002/14651858.CD007406.pub3

Orijinal özet için: Seviks Ca. Neoajuvan Kemoterapi

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv