Akut Astımda Acil Servisten Taburculuk Sonrasında İnhaler Kortikosteroidler

Cochrane derleme özeti

Akut astım krizleri acil servis vizitlerinin olağan nedenlerinden olup hastaların çoğunluğu tedavi edilerek eve taburcu edilir. Bazı hastalarda apaçık görülen başarılı tedaviye rağmen taburculuk sonrası iki hafta içinde astım atağı nüksü görülür. Astımda şişmiş hava yollarında kasları gevşetmek için beta-2 agonist ilaçlar ve iltihabı azaltmak için kortikosteroidler kullanılır. Kortikosteroidler inhalasyonla (ICS) ya da ağızdan alınabilir. ICS kullanımında ilaç doğrudan akciğerlere gittiği için ağızdan tedaviye göre ters etkiler azalır.

Bu araştırma derlemesinde, acil servisten taburculuk sonrasında, oral tedaviyle beraber ICS kullanımının tek başına oral tedaviden daha iyi olduğuna dair yetersiz kanıt olduğu bulundu. Hafif astım ataklarında tek başına ICS kullanımını destekleyen biraz kanıt olsa da, sade ICS kullanımının oral yolla alım kadar iyi olduğunu dair bulunan kanıtlar da yetersizdi. Daha fazla araştırma gerekiyor.

Kaynak

Edmonds ML, Milan SJ, Brenner BE, Camargo Jr CA, Rowe BH. Inhaled steroids for acute asthma following emergency department discharge. Cochrane Database of Systematic Reviews 2012, Issue 12. Art. No.: CD002316. DOI: 10.1002/14651858.CD002316.pub2

Orijinal özet için: Astım Atağında ICS ve Oral Tedavi

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv