Amiyotrofik Lateral Skleroz/Motor Nöron Hastalığında Kreatin

Cochrane derleme özeti

Motor nöron hastalığı olarak da bilinen amiyotrofik lateral skleroz (ALS) ilerleyici nöro-dejeneratif bir hastalık olup, yaygın felçler ve yaşamın kısalmasıyla sonuçlanır. Yakınlarda doğal bir organik asit olan kreatin, ALS için potansiyel bir tedavi olarak dikkat çekti. Ancak şu ana kadar insan çalışmaları karışık sonuçlar verdi. Bu nedenle 2012 Temmuz itibarıyla, kreatinin ALS hastalarına faydalı veya zararlı olup olmadığını belirlemek için, mevcut tüm klinik araştırma kanıtlarını sistematik olarak derledik. Çalışmamıza kreatini plaseboya karşı kıyaslayan, toplam 386 katılımcıyla yapılmış, iyi tasarımlı 3 klinik araştırma dâhil edildi.

Genel olarak kreatin iyi tolere edildi ve ciddi yan etkisi olmadı.

Değişik istatistiksel metotlarla yapılan analizlere göre, günde 5 – 10 gram dozda kreatinin ALS’de, anlamlı bir şekilde sürviyi iyileştirmedi ya da gelişimini yavaşlatmadı.

Kreatinin, solunum yetisini biraz kötüleştirebildiği şeklinde ipuçları bulunsa da bu, sadece istatistiksel değişkenliğin bir aldatması olabilir.

Kaynak

Pastula DM, Moore DH, Bedlack RS. Creatineforamyotrophiclateralsclerosis/motor neurondisease. Cochrane Database of SystematicReviews 2012, Issue 12. Art. No.: CD005225. DOI: 10.1002/14651858.CD005225.pub3

Orijinal özet için: Motor Nöron Hastalığında Kreatin

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar