Erişkinde Hamstring Yaralanmasından Sonra Rehabilitasyon

Cochrane derleme özeti

Hamstring yaralanmalarına spor hekimliğinde sık rastlanır ve bu sorunun klinik yönetimi çok çeşitlilik gösterir. Hamstring yaralanmalarında rehabilitasyon programlarını kıyaslayan, toplam 104 katılımcıyla yapılmış sadece 2 randomize araştırma bulduk. Bu sonuç, tedavi için önerilen birçok tekniğin dikkatli bir incelemeden geçmediğini gösteriyor.

1 araştırmada hamstring kas esnetme egzersizinin günlük sıklığını artırmakla toparlanma oranının yükseldiğini gösteren sınırlı kanıt bulundu.

Çeşitli yetileri olan sporcularla yapılan bir diğer küçük çalışmada da hareket bozukluklarını düzeltici egzersizin, tam aktiviteye dönüş süresini ve yeniden yaralanma riskini azaltabildiğini gösteren ön kanıtlar bulundu.

Bu bulguları test etmek ve güncel pratiği ve bu yaralanmalarda kullanılan çok sayıda yayınlanmış rehabilitasyon protokollerini aydınlatmak için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor

Kaynak

Mason DL, Dickens VA, Vail A. Rehabilitation for hamstring injuries. Cochrane Database of Systematic Reviews 2012, Issue 12. Art. No.: CD004575. DOI: 10.1002/14651858.CD004575.pub3

Orijinal özet için: Hamstring Kas Yaralanmasında Rehabilitasyon

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv