Yeni Doğan Sarılığında Klofibrat

Cochrane derleme özeti

Sarılık yeni doğan döneminde özellikle yaşamın ilk haftasında sık görülen bir problem. Bebeği özel ışık altında 3 – 4 gün yatırarak yapılan fototerapiyle oldukça etkili bir şekilde tedavi edilebiliyor. Bazı ülkelerde bebeğin ışık altında yattığı süreyi kısaltıp ebeveynin sıkıntısını azaltmak ve ebeveyn-bebek bağlarını güçlendirmek için fototerapiyle kombine klofibrat kullanılır.

Klofibratın bu süreyi kısaltıp kısaltmadığını görmek için sistematik literatür taraması ve verilerin kombinasyonuyla kanıtları derledik. Toplam 12 araştırma derlendi ve klofibrat kullanımı, gerek miyadında gerekse erken doğan bebeklerde ışık altında geçen süreyi ortalama 23 saat kısalttı.

Ancak çalışmaların çoğu bir ülkede, İran’da yapıldı, bu durumda sonuçlar başka ülkelere genellenemez. Klofibrat kullanımının tavsiye edilebilmesi için başka ülkelerde de daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Kaynak

Gholitabar M, McGuire H, Rennie J, Manning D, Lai R. Clofibrate in combination with phototherapy for unconjugated neonatal hyperbilirubinaemia. Cochrane Database of Systematic Reviews 2012, Issue 12. Art. No.: CD009017. DOI: 10.1002/14651858.CD009017.pub2

Orijinal özet için: Yeni Doğan Sarılığında Klofibrat

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar