Çocuklarda BCG Hastalığında Tedaviler

Cochrane derleme özeti

Bacillus Calmette-Guérin (BCG) aşısı çok yaygın kullanılan bir tüberküloz aşısı olup enfeksiyöz olmayan bir sığır tüberküloz basili suşundan sağlanır ve genellikle küçük bebeklere yapılır. Olağanda aşıyla birlikte görülen ters reaksiyon aşı yerinde ülser gelişimidir, küçük bir skar bırakır.

Ancak çok nadiren özellikle bağışıklık sistemi zayıflamış çocuklarda daha ciddi yan etkiler yapabiliyor. Bunlar arasında enjeksiyon yerinde lenf bezlerine yayılarak lenfadenopati yapan yerel enfeksiyon, kemikte yaşamı tehdit edebilen enfeksiyonlar bulunur. BCG aşısına karşı bu ters reaksiyonlar, HIV ile enfekte çocuklarda özellikle risklidir, bu durum BCG immün rekonstitüsyon iltihabi sendromu (BCG-IRIS) olarak bilinir.

Çoğu olguda enfeksiyonlar müdahalesiz iyileşir, tedaviler arasında oral antibiyotik, iğneyle aspirasyon, apse drenajı ve enfekte lenf bezlerinin ameliyatla çıkarılması yer alıyor. Bu derleme, bu farklı tedavilerin etkinliğini değerlendirmek için yapıldı.

Derlememizde BCG hastalığının tedavisinde lokal ya da bölgesel lenf bezlerini tedavi etmek için oral antibiyotik kullanımının bir faydasına dair kanıt bulunmadı. Apseleşen lenfadenopatili hastalarda faydası ispatlanan tek tedavi, sonrasında lokal izoniyazid enjeksiyonu yapılarak ya da yapılmadan iğneyle aspirasyon.

Bu bulgulara dayanarak derleme yazarları küçük reaksiyonlar ve apsesiz lenfadenopati için izlem vizitleriyle birlikte “bekle ve gör” yaklaşımını tavsiye eder. Apse oluşturan lenfadenopati rahatsızlık ve ağrı yapabildiğinden iğneyle aspirasyon önerilir. Ancak bu derleme, tümü de düşük ya da çok düşük kalitede kanıtı olduğu değerlendirmesi yapılan sadece 5 araştırmaya dayanıyor. Bunun sonucu olarak BCG hastalığı, özellikle BCG-IRIS tedavisinin önlenmesi ve tedavi yolları hakkında daha iyi kalitede daha fazla araştırma gerektiği sonucuna vardık.

Kaynak

Cuello-García CA, Pérez-Gaxiola G, Jiménez Gutiérrez C. Treating BCG-induced disease in children. Cochrane Database of Systematic Reviews 2013, Issue 1. Art. No.: CD008300. DOI: 10.1002/14651858.CD008300.pub2

Orijinal özet için: BCG Hastalığı Tedavisi

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv