Yaşa Bağlı Maküler Dejenerasyonu Yavaşlatmada Gingko Biloba

Cochrane derleme özeti

Yaşa bağlı maküler dejenerasyon (YMD) retinanın merkezini etkiler. Retina yaşlanmayla bozulur ve bazı hastalarda merkezi görme kaybına yol açan lezyonlar gelişir. Kızsaçı ağacının yapraklarından ekstre edilen gingko biloba Çin tıbbında çeşitli tıbbi durumların tedavisinde özellikle dolaşım bozukluklarında kullanılır. Gingko biloba ekstresi antioksidan özellikleri olan flavonoidler ve terpenoidler içerir. Bunların YMD’nin ilerlemesini yavaşlatmada faydası olabileceğine inanılır. Biri Fransa, diğeri Almanya’da yapılan iki küçük randomize kontrollü araştırma (toplam 119 katılımcı) belirlendi. Birinde gingko biloba plaseboya, diğerinde ekstrenin iki farklı dozu birbirine karşı kıyaslandı. Her iki çalışma da gingko bilobanın görme üzerine bazı pozitif etkilerini bildirmekle beraber ikisi de küçük ve kısa süreliydi. Ters etkiler ve yaşam kalitesi değerlendirilmedi.

Bu derlemenin genel kararı güncel çalışmaların gingko bilobanın YMD hastalarına faydalı olup olmadığı sorusunu cevaplamadığıdır. Gelecekteki çalışmalara daha fazla katılımcı alınması ve daha uzun süre yürütülmeleri gerekiyor.

Kaynak

Evans JR. Ginkgo biloba extract for age-related macular degeneration. Cochrane Database of Systematic Reviews 2013, Issue 1. Art. No.: CD001775. DOI: 10.1002/14651858.CD001775.pub2

Orijinal özet için: Maküla İçin Gingko Biloba

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv