Acil Cerahide Mortaliteyi Azaltmak İçin Traneksamik Asit

Cochrane derleme özeti

 

Yaşamı, kol veya bacağı ya da bir işlevi kurtarmak için yapılan acil cerrahide kanama ve ölüm riski yüksektir. Traneksamik asit gibi antifibrinolitik ilaçlar, pıhtılaşan kanın çözülmesini önleyerek kan pıhtılaşmasını teşvik eder. Yapılmış araştırmalar, bu ilacın elektif ameliyata giren hastalarda kan nakli ihtiyacını azalttığını gösterdi. Bu çalışmada, acil ameliyata giren hastalarda traneksamik asidin etkilerini değerlendiren randomize kontrollü araştırmaları derledik.

 

Derleme sonuçları traneksamik asidin hastanın kan nakli alma ihtimalini %30 civarında azalttığını gösterdi. Traneksamik asidin, ölümler gibi diğer önemli sonuç ölçütleri üzerinde etkisi belirsiz kaldı. Traneksamik asidin her tipten acil ameliyat olan hastalarda, ölüm gibi sonuç ölçütlerine etkisini değerlendiren daha büyük araştırmalar yapılması gerektiği sonucuna vardık.

 

Kaynak

Perel P, Ker K, Morales Uribe CH, Roberts I. Tranexamic acid for reducing mortality in emergency and urgent surgery. Cochrane Database of Systematic Reviews 2013, Issue 1. Art. No.: CD010245. DOI: 10.1002/14651858.CD010245.pub2

 

Orijinal özet için: Acil Cerrahide Traneksamik Asit

 

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Please reload

Son Paylaşımlar
Please reload

Arşiv
Please reload

© 2023 by Natural Remedies. Proudly created with Wix.com

  • b-facebook
  • Twitter Round
  • b-googleplus