Ménière Hastalığında Ameliyat

Cochrane derleme özeti

 

Ménière hastalığında üç belirtiyle tekrarlayan ataklar görülür: Rotasyonel baş dönmesi, işitme kaybı ve kulak çınlaması ve/veya kulakta dolgunluk. Tümü de sürekli olmayıp şiddetleri değişkendir.

 

Ménière belirtilerinin iç kulaktaki sıvılardaki yüksek basıncın neden olduğu, bunun ani baş dönmesi ve işitme kaybı ataklarına yol açtığı düşünülür. Ménière belirtilerini azaltmak için invazyon derecesi değişik birkaç cerrahi prosedür geliştirildi ancak bunların etkili olup olmadığı belirsiz.

 

Cerrahi prosedürler iki kategoriye ayrılabilir: Bir tip girişimde, vestibüler işlevi koruyarak hastalığın doğal gidişatına etki etmeyi hedefler. Diğer tip girişim vestibüler işlevi ortadan kaldırarak belirtileri gidermeyi hedefler. Yoğun tarama çalışmalarına rağmen sadece iki randomize kontrollü araştırma bulduk. Her ikisinde de toplam 59 katılımcıda endolenfatik kese ameliyatı araştırıldı; birinde plasebo ameliyatla diğerinde başka bir ameliyatla kıyaslama yapıldı. Her ikisinde de tedavi ve kontrol grupları arasında anlamlı bir fark bulunamadı.

 

Kaynak

Pullens B, Verschuur HP, van Benthem PP. Surgery for Ménière's disease. Cochrane Database of Systematic Reviews 2013, Issue 2. Art. No.: CD005395. DOI: 10.1002/14651858.CD005395.pub3

 

Orijinal özet için: Ménière Ve Ameliyat

 

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Please reload

Son Paylaşımlar
Please reload

Arşiv
Please reload

© 2023 by Natural Remedies. Proudly created with Wix.com

  • b-facebook
  • Twitter Round
  • b-googleplus