Multipl Sklerozda Spastisite Tedavisi İçin İlaç Dışı Müdahaleler

Cochrane derleme özeti

Multipl skleroz (MS) hastalarında zayıflamış kol ve bacaklarda katılaşma ye da spazmlara neden olan spastisite malûliyet yaratan bir belirtidir. Genel olarak spastisite tedavisi zordur. Güncel olarak hastalar ve bakıcıları için işlevsel hedeflerle botulinum toksini enjeksiyonu gibi çeşitli ilaçlar ve fizyoterapi, manyetik uyarma, elektromanyetik tedavi, vibrasyon tedavisi gibi ilaç dışı tedaviler uygulanır.

Bu derlemeye toplam 341 MS hastasında spastisite tedavisi için çeşitli ilaç dışı müdahaleleri değerlendiren 9 araştırma dâhil edildi. Bu çalışmaların sonuçları MS hastalarında spastisiteyi iyileştirmede araştırılan tüm ilaç dışı tedaviler için düşük kalitede kanıt olduğunu ya da kanıt olmadığını gösterdi. Ancak tüm araştırmalarda metodolojik kalitenin düşük olması nedeniyle sonuçların yorumunda dikkat gerekir. Bu müdahaleler rutin tedavi olarak tavsiye edilmeden önce faydalarının belirlenebilmesi için daha fazla araştırma gerekiyor.

Kaynak

Amatya B, Khan F, La Mantia L, Demetrios M, Wade DT. Non pharmacological interventions for spasticity in multiple sclerosis. Cochrane Database of Systematic Reviews 2013, Issue 2. Art. No.: CD009974. DOI: 10.1002/14651858.CD009974.pub2

Orijinal özet için: MS’te Spasitisite İlaçsız Tedavi

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv