Bebeklerde Allerjik Hastalıklar Ve Besin Allerjisinin Önlenmesi İçin Prebiyotikler

Cochrane derleme özeti

Bebek mamalarına eklenen prebiyotiklerin ekzema ve astımı önlediğine dair bazı kanıtlar var. Ancak tüm araştırmalar allerji sonuçları raporlamadığı ve tüm çocuklar için sonuç raporlamadığı için kanıtların güvenilirliğine dair bazı endişeler var. Besinlere karşı reaksiyonlar ve allerjiler (astım, ekzema ve saman nezlesi dâhil) olağan görülüyor ve muhtemelen artıyor. Birçok bebek mide barsak yoluyla, buradaki bakterilerin kompozisyonundan etkilenebilecek bir süreçle mamalar dâhil besinlere allerjik hale geliyor. Normal gastrointestinal bakterilerin çoğalmasını desteklemek ve besinlere hassasiyet gelişimini önleme girişimi olarak bebek mamalarına prebiyotik eklendi. Prebiyotikler besinin sindirilmeyen bir kısmını oluşturur ve kalın barsakta sağlıklı bakterilerin çoğalmasını uyarır.

Bu derlemede bebek mamalarına eklenen prebiyotik takviyelerinin iki yaşına kadar bebeklerde ekzemayı önleyebildiğine dair bazı kanıtlar bulduk. Prebiyotik kullanımının yüksek allerji riski olan bebeklerle kısıtlı mı olması gerektiği veya düşük riskli popülasyonlarda da etkili olup olamadığı; ya da astım dâhil başka allerjik hastalıklarda da etkisi olup olamadığı belirsiz. Ancak allerji korumasında rutin olarak kullanımının tavsiye edilebilmesi için mevcut bulguların daha fazla araştırmayla konfirmasyonu da gerekiyor.

Kaynak

Osborn DA, Sinn JKH. Prebiotics in infants for prevention of allergy. Cochrane Database of Systematic Reviews 2013, Issue 3. Art. No.: CD006474. DOI: 10.1002/14651858.CD006474.pub3

Orijinal özet için: Prebiyotik ve Allerjiden Koruma

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv