Gripte Çin Tıbbi Bitkileri

Cochrane derleme özeti

İnfluenza ateş, kas ağrısı ve öksürük yapan bir viral solunum yolu hastalığıdır. Salgınlarda yüksek morbidite ve mortaliteye neden olur. Tüm dünyadaki yıllık salgınların 3 - 5 milyon arası şiddetli grip vakasına ve 250 000 – 500 000 arası ölüme yol açtığı düşünülüyor. Halen gripten korunma içim birincil strateji yıllık aşılama olup bunun yanında grip tedavisinde 4 antiviral ilaç; amantadin, rimantadin; zanamivir ve oseltamivir onay almış bulunuyor. Ancak ilaca karşı belirlenen direnç yüksek oranda. Bu hastalığın tedavi ve korunmasında birçok Çin tıbbi bitkisi kullanılıyor.

Derlememizin bu güncellemesinde, sık kullanılan ilaçlara alternatif ve yardımcı olarak kullanılan Çin tıbbi bitkilerinin tedavideki etkileri ve güvenliği değerlendirildi. Toplam 2321 katılımcıyla yapılan 18 araştırma derlendi.

Bir çalışmada Ganmao kapsülleri, grip belirtilerini azaltma ve toparlanmaya yardımcı olmada amantadinden daha etkili bulundu. Bu çalışmada amantadin grubunda ters etkiler olduğundan bahsedilse de veri raporlanmadı.

Grip tedavisinde ve ters reaksiyonlarda E Shu You ve ribavirin arasında anlamlı fark bulunmadı.

Kalan 17 Çin bitkisi araştırması, gribin önlenmesinde antiviral ilaçlara benzer etki gösterdi.

Ancak derlenen bu çalışmalarda kalite düşük olduğundan kanıtlar gripte herhangi bir Çin bitkisel preparatının kullanımını desteklemiyor ya da reddetmiyor. Yüksek kalitede araştırmalar yapılması gerekiyor.

Kaynak

Jiang L, Deng L, Wu T. Chinese medicinal herbs for influenza. Cochrane Database of Systematic Reviews 2013, Issue 3. Art. No.: CD004559. DOI: 10.1002/14651858.CD004559.pub4

Orijinal özet için: Gripte Çin Bitkisel İlaçları

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv