Çocuklara Ventilasyon Tüpü Takıldıktan Sonraki Kulak Akıntısının Önlenmesinde Müdahaleler

Cochrane derleme özeti

Kulağa tüp yerleştirme çocuklarda olağan uygulanan bir cerrahi prosedür. Prosedür sonrasında kulak akıntısı sık görülür. Önlenmesi için çeşitli tedaviler kullanıldı ancak etkinliklerine dair kanıtlar kesin değil; aslında tedavinin gerekli olup olmadığı da bilinmiyor.

Bu derlemede ameliyat sonrası kulak akıntısını önlemede kullanılan müdahalelerin etkinliğini değerlendiren 15 randomize kontrollü araştırma dâhil edildi. Kayırma hatası riski düşük 7 araştırmanın ve kısmen bir sekizincinin bulguları, kulak akıntısı oranında, salinle yıkama ya da ameliyat sırasında verilen tek doz bir antibiyotik uygulamasıyla postop iki haftaya kadar bir azalma olduğunu gösterdi. Antibiyotik kullanımının uzatılması da etkiliydi. Kulak akıntısı oranının daha yüksek olduğu çalışmalarda etki en büyük bulundu.

Ameliyat sonrası kulak akıntısını önlemek için bir müdahale kullanımının, akıntı riski yüksek hastalarla sınırlanması gerektiği sonucuna vardık ancak hangi tedavinin seçileceği cerraha ait.

Kaynak

Syed MI, Suller S, Browning GG, Akeroyd MA. Interventions for the prevention of postoperative ear discharge after insertion of ventilation tubes (grommets) in children. Cochrane Database of Systematic Reviews 2013, Issue 4. Art. No.: CD008512. DOI: 10.1002/14651858.CD008512.pub2

Orijinal özet için: Tüp Ameliyatından Sonra Akıntı

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar